Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

16 mln zł na przebudowę drogi

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu Marszałek Marek Woźniak, w imieniu Instytucji Zarządzającej Wielkopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2014-2020 (WRPO 2014+), podpisał umowy o dofinansowanie projektów powiatu poznańskiego i gnieźnieńskiego oraz miast Konin i Gniezno dotyczących inwestycji drogowych.

Beneficjentów podczas spotkania reprezentowali Jan Grabkowski – starosta poznański, Tomasz Budasz – prezydent Gniezna, Józef Nowicki – prezydent Konina oraz Jerzy Berlik – wicestarosta powiatu gnieźnieńskiego. Na sali obecni byli również m.in. wicestarosta poznański Tomasz Łubiński, członek zarządu Powiatu w Poznaniu Zygmunt Jeżewski oraz skarbnik Powiatu w Poznaniu Renata Ciurlik.

Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał na realizację wszystkich czterech projektów dofinansowanie w wysokości ponad 53 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. – Infrastruktura drogowa nie jest obecnie oczkiem w głowie komisji europejskiej, ale najlepsze i dobrze przygotowane projekty mogą liczyć na wsparcie. Głównym celem tych projektów jest promowanie zrównoważonego transportu i poprawa przepustowości dróg – mówił Marek Woźniak.

Wart blisko 22 mln zł projekt powiatu poznańskiego otrzymał z WRPO 2014+ ponad 16 mln zł dofinansowania i obejmuje przebudowę istniejącej drogi powiatowej 241OP (ciąg ulic Swarzędzka/Topolowa), zlokalizowanej w gminach Swarzędz, Kleszczewo i Kostrzyn. Prace będą prowadzone na odcinku od skrzyżowana z drogą krajową S5 (węzeł i gmina Kleszczewo) do skrzyżowania z ul. Olszynową w Zalasewie w gminie Swarzędz. Łączna długość przebudowanego ciągu drogowego wyniesie ponad 6,8 km.

–  Ta inwestycja ma bardzo duże znaczenie, ponieważ ta część powiatu jest bardzo mocno rozwinięta gospodarczo. Prężnie działa tam strefa przemysłowa, a do tego są liczne osiedla mieszkaniowe. Dzięki przebudowie drogi i połączeniu z węzłem Kleszczewo jakość komunikacji wzrośnie. Droga zostanie poszerzona, powstaną nowe skrzyżowania, w tym także dwa ronda, a do tego zbudowane zostaną ścieżki pieszo-rowerowe. To wszystko powinno wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa – mówił Jan Grabkowski.

Opublikowano: 9 maja 2017