Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

3 miliony złotych na rozbudowę drogi w Skórzewie

Po raz kolejny Powiat Poznański zdobył dofinansowanie z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych na lata 2012-2015. Wniosek na rozbudowę drogi powiatowej 2401P Dopiewo-Poznań znalazł się na pierwszym miejscu i tym samym uzyskał najwięcej punktów, spośród 41 wniosków złożonych przez wielkopolskie powiaty. Minister Administracji i Cyfryzacji zatwierdził ostateczną listę z zadaniami drogowymi, które otrzymają finansowe wsparcie z rządu. Lista została opublikowana w tym tygodniu na stronach ministerstwa. Droga w Skórzewie będzie dziesiątą „schetynówką” w Powiecie Poznańskim, który pozostaje niekwestionowanym liderem w zdobywaniu dofinansowania w ramach tego rządowego programu. Do tej pory w ramach NPPDL udało się przebudować 9,3 km dróg za 29 mln zł.

Z 20 mln złotych, jakie w tym roku rząd chce przeznaczyć na „schetynówki” maksymalnie 3 mln złotych przypadnie w udziale Powiatowi Poznańskiemu. Koszt rozbudowy drogi 2401P w Skórzewie (0,871 km odcinek od ronda – ul. Malwowa i Poznańska do skrzyżowania ul. Poznańskiej i Batorowskiej) szacowany jest bowiem na 8,9 mln złotych. Pozostałą sumę pokryją ze swych budżetów Powiat Poznański i Gmina Dopiewo. Oczywiście kwoty zarówno dofinansowania przez rząd jak i przez samorządy mogą ulec zmianie po przeprowadzeniu przetargu i wyłonieniu wykonawcy dla tego zadania.

Projekt rozbudowy drogi powiatowej w Skórzewie zakłada między innymi poszerzenie istniejącej jezdni od 6,0 do 9,0 m, na której ułożona zostanie nowa nawierzchnia. W ciągu rozbudowywanego odcinka powstaną cztery przejścia dla pieszych, a dwa istniejące zostaną przebudowane. Przebudowane zostanie też 5 skrzyżowań, a dodatkowo na skrzyżowaniu ul. Poznańskiej i Kolejowej powstanie rondo. Projekt zakłada budowę oraz przebudowę istniejących chodników, budowę ciągów pieszo-rowerowych, zatok postojowych i dwóch zatok autobusowych. Wykonana zostanie kanalizacja deszczowa. Zadbano także o odpowiednie udogodnienie dla osób niepełnosprawnych oraz opiekunów dzieci w wózkach – w rejonach przejść dla pieszych krawężniki wyniesione będą jedynie 2 cm powyżej jezdni, natomiast w miejscach przejść przez azyle krawężnik wysepkowy będzie wtopiony do poziomu jezdni.

Cała rozbudowa przyniesie przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa komunikacyjnego wszystkich uczestników ruchu drogowego oraz poprawi płynność tego ruchu.

Przypomnijmy, że Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu we wrześniu 2013 roku złożył w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2012-2015 projekt rozbudowy drogi powiatowej nr 2401P Dopiewo – Poznań w m. Skórzewo od ul. Malwowej do ul. Zakręt (I ETAP – odcinek od końca skrzyżowania ul. Poznańskiej i ul. Malwowej do początku skrzyżowania ul. Poznańskiej i ul. Batorowskiej). Potwierdzenie otrzymania dofinansowania przez MAiC w ramach NPPDL oznacza, że na początku tego roku ZDP ogłosi przetarg na wykonawcę prac, które muszą się zakończyć do września 2014 roku.

Autor: Katarzyna Wozińska-Gracz, Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu

Redaktor: Administrator strony