MenuMenu główne
Powiat Poznański



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

70 lat ośrodka w Owińskach

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach, jednostka organizacyjna powiatu poznańskiego, w tym roku obchodzi 70 lat działalności. Z tej okazji 30 września w murach Ośrodka spotkali się wychowankowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście. W uroczystości wzięli udział m.in. starosta poznański Jan Grabkowski oraz wicestarosta Tomasz Łubiński. Jubileuszowe obchody były okazją do podsumowania inicjatyw, które udało się zrealizować na przestrzeni lat.

– Budynek Ośrodka przez wiele lat był zaniedbany, kotły służące do ogrzewania groziły wybuchem. Dzisiaj nie ma już kotłów, wszystkie pomieszczenia zostały wyremontowane i odnowione, a co najważniejsze w pełni przystosowane do potrzeb dzieci z różnymi niepełnosprawnościami. Cały czas zastanawiamy się jak jeszcze można udoskonalić Ośrodek, aby jak najlepiej służył wychowankom – mówił starosta poznański.

SOS-W w Owińskach jest usytuowany w pięknych zabytkowych murach dawnego klasztoru sióstr cysterek. Intensywne prace nad modernizacją budynku to, jak zaznaczył Jan Grabkowski, szczególna dbałość o kulturę i historię.

– Sporo wysiłku wkładamy w edukację i rozwój wychowanków, aby jak najlepiej radzili sobie w dorosłym życiu – podkreśliła Maria Tomaszewska, dyrektor Ośrodka. – W naszym Ośrodku kształcą się dzieci, które mają problemy z komunikacją. Dzięki wsparciu Lions Club udało się zakupić sprzęt do ich rehabilitacji ułatwiający porozumiewanie się. Z szacunkiem i podziwem odnosimy się do wszystkich, dzięki którym nasz Ośrodek realizuje swoje zadania i cele – wychowanie dzieci i młodzieży w zgodzie z ich najgłębszymi potrzebami – intelektualnymi, zdrowotnymi, emocjonalnymi oraz społecznymi.

Gratulacje składała Senator RP Jadwiga Rotnicka, Poseł na Sejm RP Bożena Szydłowska, Tomasz Grudziak, dyrektor gabinetu Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Anna Woźniak-Szymańska, prezes Polskiego Związku Niewidomych, reprezentacja nauczycieli z placówek oświatowych kształcących dzieci niewidome w innych miastach Polski, nauczyciele, absolwenci, rodzice, a także goście zagraniczni, między innymi ze Lwowa.

Ośrodek w Owińskach posiada bogate wyposażenie edukacyjno-rehabilitacyjne – oprogramowanie komputerowe dla niewidzących, drukarki brajlowskie, powiększalniki i wiele innych. Działa laboratorium tyfloakustyczne, czyli tak zwana biblioteka dźwięków, jest muzeum tyflologiczne oraz Park Orientacji Przestrzennej. Te właśnie atrakcje oglądali i zwiedzali uczestnicy jubileuszowego spotkania. W części artystycznej wystąpił działający od wielu lat w Ośrodku zespół muzyczny „Dzieci Papy”.

Tekst i fot: Karolina Kasprzak („Filantrop Naszych Czasów”)

Redaktor: Anna Jaworska
Opublikowano: 30 września 2016