MenuMenu główne
Powiat Poznański



Relacje

Talenty w Puszczykowie

Uczestnicy Wieczoru z Aniołami w Puszczykowie

Pierwsza połowa grudnia to czas, kiedy społeczność Domu Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie zaprasza swoich przyjaciół na dorocznie organizowany „Wieczór z Aniołami”. Wydarzenie to każdego roku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, a talenty aktorskie i wokalne osób z niepełnosprawnością skłaniają do zadumy oraz refleksji nad pięknem ukrytym w ludzkim wnętrzu.

6 grudnia 2018 roku salka parafialna przy kościele pw. św. Józefa Oblubieńca w Puszczykowie szybko wypełniła się gośćmi. W role aniołów wcieliły się osoby z niepełnosprawnościami przypominając, że warto bezinteresownie czynić dobro. Przedstawienie teatralne pod tytułem: „Pięć aniołów w niebie mieszkało” niosło ważną myśl: każdy, nawet najbardziej ubogi człowiek, posiada coś, czym może podzielić się z innymi. Bóg rodzi się w każdym człowieku, który okazuje życzliwość bliźniemu.

– W tym wydarzeniu uczestniczę po raz pierwszy. Muszę przyznać, że jestem zaskoczony poziomem prezentacji teatralnych i uzdolnień aktorskich osób z niepełnosprawnościami. Zdrowi ludzie powinni się od nich uczyć. Niepełnosprawni mają w sobie dużo miłości, którą chętnie obdarzają innych – stwierdził Antoni Kalisz, członek Zarządu Powiatu w Poznaniu.

Życzenia świąteczne tradycyjnie złożył Andrzej Balcerek, burmistrz Puszczykowa, a ojciec Marek Smyk, proboszcz parafii pw. św. Józefa Oblubieńca, poświęcił opłatki. Na „Wieczorze z Aniołami” nie mogło zabraknąć również Elżbiety Bijaczewskiej, dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Poznaniu, Andrzeja Baehra, dyrektora Zarządu Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska”, Tomasza Potockiego, przewodniczącego Rady Miasta Puszczykowa, przedstawicieli instytucji pomocy społecznej i organizacji pozarządowych oraz wszystkich, którzy angażują się w rehabilitację społeczną osób z niepełnosprawnościami.

Mieszkańcy powiatu mogli zobaczyć, jakie interesujące dzieła twórcze wychodzą spod rąk osób z niepełnosprawnościami. Spotkanie podsumowało kilkumiesięczną pracę artystów prezentujących swój dorobek w kilku kategoriach.

Zadaniem konkursowym było m.in. wykonanie świątecznego wieńca na drzwi. Tu jury oceniało oryginalność, zastosowane materiały i estetykę wykonania. Uczestnicy placówek rehabilitacyjno-terapeutycznych wzięli również udział w konkursie plastycznym „Girlanda”, gdzie zadaniem było wykonanie pracy w formie przestrzennej, z wykorzystaniem materiałów ekologicznych jak szyszki, zboża, pióra, gałązki, liście i inne. Były też prace wykonane farbami, kredkami czy technikami łączonymi – „Malowana kolęda”, „Betlejemska stajenka”, „Świąteczne duchy” (ilustracja do opowiadania Karola Dickensa „Opowieść wigilijna”). Wszystkie urzekały starannością, precyzją i pięknem, odzwierciedlając jednocześnie indywidualny styl twórczej pracy autora. Nagrodzono je dyplomami i upominkami.

Kolędy i pastorałki zaśpiewało 11 artystów z niepełnosprawnością. Paulina Przebitkowska ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Wspólna Droga” w Luboniu oraz Jarosław Trepto, uczestnik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Owińskach wykonali wzruszającą „Kolędę dla nieobecnych”. Te prezentacje pokazały, jak różne, a jednocześnie na bardzo dobrym poziomie wokalnym, może być wykonanie tej samej piosenki przez dwie osoby. Mikołaj Lambryczak, uczestnik WTZ „Promyk” w Konarzewie, przed swoim występem przyznał, że możliwość publicznych prezentacji jest dla niego wielką radością, szczególnie gdy jest oklaskiwany przez słuchaczy.

Kolędy i pastorałki wykonali także soliści Teatru Muzycznego w Poznaniu – Karolina Garlińska-Ferenc i Klaudiusz Kapłon. „Wieczór z Aniołami” został zrealizowany dzięki organizacyjnemu i finansowemu wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Powiatu Poznańskiego, Miasta Puszczykowa, Zgromadzenia Ducha Świętego oraz Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich.

Autor: Karolina Kasprzak

 

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 8 grudnia 2018