Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

BCM Binduga 2016 za nami

W niedzielę 10 lipca odbył się Bike Cross Maraton Binduga 2016 (Gogol MTB). To już trzecia edycja maratonu, mającego swój start i metę tradycyjnie na przystani Binduga w Mściszewie koło Murowanej Gośliny. Kolarze, którzy wczesnym rankiem przyjechali do miasteczka startowego nie spodziewali się, że będzie aż tak gorąco…

Przy wzrastającej od rana temperaturze, wystartowali najpierw zawodnicy dystansu mega, pół godziny później uczestnicy dystansu mini. Obaw było sporo, bo trasa została zmodyfikowana i przedłużona dosłownie parę dni przed maratonem (ze względu na nieprzejezdną dotychczasową trasę). Tym razem zawodnicy dystansu mini pokonywali dwie pętle (2 x 20 km), kolarze dystansu mega musieli tę samą pętlę pokonać 3 razy (3 x 20 km). W sumie na starcie ustawiło się ponad 580 kolarzy. Spore grupy w poszczególnych sektorach, a także wymagająca trasa szybko zweryfikowały liczbę zawodników… Pierwszy z nich z kołem wygiętym jak fale Dunaju wrócił na metę… zanim wystartował ostatni sektor mini! W sumie do mety nie dotarło aż 46 uczestników.

Podwójna i potrójna pętla (przebiegające każdorazowo przy przystani Binduga) ułatwiły z kolei życie kibicom, którzy na swoich przyjaciół i rodziny mogli czekać w miasteczku startowym i wspierać okrzykami w przerwach między kawą a pajdą chleba ze smalcem.

Kolarze wracali w słońcu i bardzo wysokiej temperaturze, która przy wysokiej wilgotności była mocno odczuwalna i wzmogła zmęczenie. W klasyfikacji generalnej mini (ukończyło 431 zawodników) najszybszy był Grzegorz Kubaczka, który jako jedyny zmieścił się w czasie poniżej 1:30. Za nim na metę wjechali Piotr Marciniak i Dorian Karczewski. Spośród pań na mini najszybsze były, kolejno: Marta Gogolewska (1:42:45), Ewa Gajda, Kinga Styczyńska.

W dystansie mega (ukończyło w sumie 103 zawodników) najlepsi byli wśród kobiet: Magdalena Hałajczaj, Monika Uryzaj, Dominika Nowacka; wśród panów: Hubert Semczuk (2:08:40), Bartosz Kołodziejczyk i Mateusz Laszczyk.

Tradycyjnie przy okazji maratonu na Bindudze rozgrywane są także Otwarte Mistrzostwa Murowanej Gośliny w MTB Maratonie. Na dystansie mini spośród mieszkanek gminy najszybsze były: Natalia Kazuś, Agnieszka Grygielska i Honorata Cichosz. Wśród panów: Bartosz Pochylski, Janusz Noszczyński, Grzegorz Śliwiński.

Panie z Murowanej Gośliny nie zmierzyły się z dystansem mega, natomiast wśród panów na podium stanęli: Tomasz Radecki, Tomasz Kmiecik, Mateusz Wolniewicz.

Tekst: Monika Paluszkiewicz
Zdjęcia: Tomasz Szwajkowski