Będą dofinansowania do wymiany starych pieców

onet, 8 lutego 2018

Starostwo poznańskie zapowiada wsparcie finansowe dla osób chcących pozbyć się starych pieców i postawić na bardziej ekologiczne ogrzewanie. Na taką formę walki ze smogiem w budżecie powiatu jest 200 tysięcy złotych, ale niewykluczone, że kwota ta wzrośnie. Wnioski można składać od połowy lutego.

Wniosek może złożyć w starostwie każdy, kto chce zamienić ogrzewanie na paliwo stałe na bardziej ekologicznego, jak ogrzewanie gazowe czy elektryczne. Na jeden lokal przewidziano dotację w wysokości do siedmiu tysięcy złotych. Wniosek może złożyć także wspólnota mieszkaniowa lub właściciel nieruchomości, w której jest kilka lokali mieszkalnych. W takich przypadkach dofinansowanie wyniesie do 14 tysięcy złotych. Ale wysokość dotacji nie może być wyższa niż 80 procent tzw. kosztów kwalifikowanych.

Dopłaty do wymiany starych pieców to kolejne działanie podejmowane przez powiat z myślą o poprawie jakości życia mieszkańców i zapobieganiu zanieczyszczeń środowiska. – Nasze działanie to nic innego jak wypełnianie założeń ustawy antysmogowej – podkreśla Jan Grabkowski, starosta poznański. – Doskonale wiemy, że emisja szkodliwych substancji, które generuje stare ogrzewanie węglowe, negatywnie i długotrwale wpływa na nasze zdrowie, powodując przede wszystkim ciężkie choroby układu oddechowego. Nie wspominając o zatruwaniu środowiska – dodaje.

Opublikowano: 9 lutego 2018