MenuMenu główne
Powiat Poznański



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Bezpłatne szczepienia dla dzieci

To już kolejny rok, kiedy na terenie powiatu poznańskiego prowadzona jest akcja szczepień przeciwko zakażeniom pneumokokowym. Tegoroczna edycja to szansa dla ok. 1200 maluchów na uzyskanie najskuteczniejszej ochrony przed bakteriami wywołującymi takie choroby jak zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsa. Program w całości finansowany jest z budżetu powiatu poznańskiego.

W tym roku na programy związane z bezpłatnymi szczepieniami przeznaczamy blisko 760 tysięcy złotych. Nasze działania związane z profilaktyką zdrowotną kierujemy zarówno do najmłodszych mieszkańców powiatu, jak i nieco starszych. Oprócz programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych, we wrześniu planujemy uruchomić szczepienia przeciwko grypie u osób powyżej 50. roku życia – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.

W ramach szczepienia dzieci otrzymują szczepionkę skoniugowaną 13-walentną o obecnie najszerszym pokryciu. Od 2017r. szczepienia przeciwko pneumokokom wpisane zostały do obowiązkowego Programu Szczepień Ochronnych, jednak nie obejmują dzieci urodzonych przed 31 grudnia 2016r., dlatego inicjatywa powiatu poznańskiego stanowi doskonałe uzupełnienie programu ministerialnego.

Z akcji bezpłatnych szczepień skorzystać mogą wszystkie dzieci urodzone w latach 2009-2015, które zameldowane są w gminach powiatu i ukończyły 2 lata. Program realizowany będzie tylko do końca grudnia br. (lub do wyczerpania zapasów) w kilkunastu placówkach medycznych na terenie Powiatu, zaś decydującą jest kolejność zgłoszeń. W celu zaszczepienia dziecka należy skontaktować się z wybranym lekarzem pediatrą.

Realizatorem i koordynatorem programu jest Specjalistyczna Przychodnia Lekarska „Edictum”. Szczegółowe informacje nt. akcji można uzyskać pod numerem telefonu (61) 847 04 54 lub osobiście w siedzibie EDICTUM przy ul. Mickiewicza 31, I piętro, pok. 120. Akcja zorganizowana przez powiat to bez wątpienia ogromne wsparcie dla rodziców, którym domowy budżet nie pozwala na samodzielne opłacenie szczepienia. Szacunkowy koszt jednej dawki to ok. 300 zł, dlatego lekarze szczególnie zachęcają do skorzystania z tej bezpłatnej możliwości.

Dlaczego pneumokoki są tak groźne?

Pneumokoki to jedne z najbardziej niebezpiecznych bakterii zagrażających zdrowiu i życiu przede wszystkim małych dzieci. Stanowią najczęstszą przyczynę bakteryjnego zakażenia układu oddechowego, które przebiega w formie ostrego zapalenia ucha środkowego, zapalenia zatok bądź przewlekłego zapalenia oskrzeli. Częstą konsekwencją zakażenia jest inwazyjna choroba pneumokokowa (IChP) objawiająca się ciężkim zapaleniem płuc z bakteriemią, sepsą lub zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych.

Następstwem IChP może by zarówno zapalenie stawów, wsierdzia lub otrzewnej, jak i niewydolność wielonarządowa (zaburzenia oddychania i krążenia), która w aż 15-25% przypadków niestety prowadzi do śmierci. U wielu chorych stwierdza się również powikłania neurologiczne (wodogłowie, zaburzenia słuchu, padaczka, niedowłady nerwów czaszkowych, niedowłady/porażenia spastyczne). Wcześniejsze zaszczepienie przeciwko pneumokokom daje możliwość wyeliminowania najbardziej zjadliwych bakterii, skutecznie zmniejszając liczbę zachorowań i jednocześnie redukując liczbę powikłań i zgonów.

Komu najbardziej zagrażają?

Bakterie pneumokokowe najczęściej atakują organizmy słabe, które nie posiadają jeszcze dostatecznie wykształconego układu odpornościowego. W grupie największego ryzyka znajdują się przede wszystkim maluchy w wieku od 2 do 5 lat, które na co dzień przebywają w większych skupiskach w żłobku czy przedszkolu. Szacuje się, że w Polsce małymi nosicielami tej bakterii jest od 80 do 98% dzieci, samo nosicielstwo jednak nie gwarantuje zachorowania, może natomiast przyczynić się do dalszego infekowania kolejnych jednostek. Warto zauważyć, że to właśnie pneumokoki stanowią jedną z głównych przyczyn umieralności wśród najmłodszych, dlatego zapewnienie dziecku odpowiedniej ochrony zawczasu może uchronić je przed zakażeniem.

Informację na ten temat w WTK można zobaczyć TUTAJ

powiat poznański_2017_plakat

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 14 lipca 2017