To będzie “Bezsenna noc”

Głos i fortepian. Prostota, wrażliwość i talent. Piękne piosenki o miłości. Tego wszystkiego możemy się spodziewać po koncercie niezwykłego duetu. W sobotę, 27 stycznia w Centrum Kultury Przeźmierowo wystąpią Magda Umer i znakomity pianista jazzowy Bogdan Hołownia. Czy wieczór z ich twórczością przerodzi się w niezapomnianą, bezsenną noc?

Dziennikarka, reżyserka, scenarzystka, aktorka, piosenkarka. Na każdym polu Magda Umer potrafi odcisnąć piętno swojej niebywałej wrażliwości. Karierę zaczynała w studenckich kabaretach pod koniec lat 60. Później występowała w filmach i teatrze, reżyserowała sztuki teatralne, pisała książki. Najbardziej znana jest jednak jako wokalistka, specjalizująca się w poezji śpiewanej. W 1972 roku ukazała się jej pierwsza płyta, zatytułowana po prostu „Magda Umer”. Wypełniły ją kompozycje napisane do tekstów współczesnych autorów oraz wiersz Bolesława Leśmiana „Strój”.

Następna płyta, o identycznym tytule, ukazała się w 1986 roku i zawierała piosenki skomponowane przez Seweryna Krajewskiego do tekstów Agnieszki Osieckiej, Bolesława Leśmiana, Edwarda Stachury, Juliana Tuwima. Kolejne albumy: „Gdzie ty jesteś” (1995), nagrana wspólnie z Grzegorzem Turnauem, „Kołysanki utulanki” (2003), „Noce i sny” (2010) , „Wciąż się na coś czeka” (2012) i „Duety” (2015) zyskiwały grono gorących zwolenników. Najnowszą pozycją w dyskografii Magdy Umer jest „Bezsenna noc” – płyta wydana w duecie z Bogdanem Hołownią.

Pianista ten regularnie współpracuje z takimi artystami jak Janusz Muniak, Adam Kawończyk, Janusz Kozłowski i Józef Eliasz. Jest laureatem Fryderyka w kategorii „Jazzowy Album Roku” za solową płytę fortepianową „Don’tAskWhy – piano solo”. Gościliśmy go niedawno na Jazzowej Scenie Sezamu, gdy grał w zespole amerykańskiej wokalistki Karen Edwards, wcześniej – w 2016 roku wystąpił w Tarnowie Podgórnym wraz ze Smoth Jazz Quintet, który prezentował kompozycje Seweryna Krajewskiego.

Magda Umer i Bogdan Hołownia wspólnie opracowali piosenki takich poetów jak Marian Hemar, Julian Tuwim, Ludwik Starski, Jeremi Przybora, Wojciech Młynarski, Agnieszka Osiecka. Wśród kompozytorów ich repertuaru są m.in. Henryk Wars, Jerzy Wasowski, Seweryn Krajewski, George Gershwin, Jerzy Duduś Matuszkiewicz. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników poezji śpiewanej, ale też dla fanów jazzu i słowa w piosence. Zapraszamy do Centrum Kultury Przeźmierowo 27 stycznia o godz. 18.

Bilety w cenie 40 zł do nabycia w miejscu imprezy (od wtorku do piątku w godz. 16-20), w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury „SEZAM” (od poniedziałku do piątku w godz. 9-15), w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym (od poniedziałku do piątku w godz. 15-20) oraz online w serwisie Bilety24.pl.

Autor: Jarek Krawczyk

fot. Jacek Poremba