Sport

Brązowy medal wioślarzy

Na poznańskiej Malcie po raz pierwszy w historii odbył się wioślarski Puchar Młodzieży – Coupe de la Jeunesse. W zawodach, które także wspierał powiat poznański wystartowało 266 zawodniczek i zawodników do lat 18 z dwunastu państw. Polskę reprezentowało osiem osad.

Najlepiej z naszego zespołu spisała się czwórka podwójna w składzie Bartłomiej Zalega, Maciej Madaj, Tomasz Budziński i Kacper Łukasiewicz. W sobotę ta osada zdobyła brązowy medal, a dzień później skończyła rywalizację na czwartym miejscu.

Dwa razy na piątej pozycji regaty ukończyła dwójka podwójna kobiet płynąca w składzie Magdalena Sochocka i Aleksandra Manikowska. Ta druga walczyła jednak nie tylko z rywalkami, ale także kontuzją. Szóste lokaty wywalczyły czwórka bez sternika mężczyzn oraz czwórka podwójna kobiet.

– Mogło nam pójść lepiej, ale w tej kategorii wiekowej zawodnicy są niestabilni. Traktujemy zresztą te zawody w kategoriach szkoleniowych. Nie chcemy rozliczać zawodników, bo oni mieli w Poznaniu zebrać naukę – ocenił Artur Jankowiak, trener kadry Polski juniorów

Warto przy tym dodać, że sztab szkoleniowy naszej reprezentacji postawił na zawodników 16- i 17-letnich, mimo że limit wieku wynosi 18 lat. Historia wioślarskiego Pucharu Młodzieży sięga 1985 roku. Coupe de la Jeunesse, to nie tylko zawody, ale także organizacja dwunastu państw europejskich, które biorą w nich udział. Należą do niej praktycznie wszystkie liczące się w wioślarstwie europejskie kraje z wyjątkiem Niemiec.

Opublikowano: 1 sierpnia 2016