Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Całą dobę monitoring zimy na drogach

Od wtorku wieczora cały sprzęt odpowiedzialny za utrzymanie dróg powiatowych w czasie zimy pojawił się na terenie Powiatu Poznańskiego. Pierwsze piaskarki i pługopiaskarki wyjechały na drogi powiatowe 14 stycznia, około 20.30. Do rana następnego dnia wszystkie odcinki utrzymywane w II i III standardzie były dwukrotnie odśnieżone i posypane.

W tym sezonie pracę sześciu firm odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie nadzorują całą dobę pracownicy ZDP w Poznaniu, którzy wspomagani są przez dyżurnych z dwóch obwodów drogowych w Biskupicach i Zamysłowie – pracujących także w systemie 3-zmianowym. Kontroli (dzięki systemu GPS) podlega nie tylko praca firm w terenie, ale także czas ich wyjazdu, sprzętu jakim dysponują czy materiału, którym posypywane są drogi powiatowe. Ponadto sprawdzane jest także to, czy prowadzone działania są zgodne z obowiązującymi standardami zimowego utrzymania dróg. Na bieżąco też pracownicy z obwodów drogowych przekazują dyżurnemu ZDP informacje o aktualnie panujących warunkach w terenie.

Sprzęt jakim dysponują w tym sezonie zimowym firmy odpowiedzialne za odśnieżanie i posypywanie naszych dróg to łącznie 26 pługów, 26 pługopiaskarek i 26 pojazdów – tzw. sprzęt ciężki (ładowarki, równiarki, pługi wirnikowe, spycharki kołowe).

Przypomnimy, że pierwsze interwencje związane z zimowym utrzymaniem dróg podjęte zostały w ubiegłym roku. Od 6 do 10 grudnia oraz 31 grudnia 2013 roku na drogach powiatowych pojawiły się pługi i piaskarki. Prowadzone wówczas działania polegały przede wszystkim na zwalczaniu śliskości na jezdniach.

ZIMA NA DROGACH POWIATOWYCH W LICZBACH

– 5 miesięcy trwa akcja zimowego utrzymania dróg – od listopada 2013 do końca kwietnia 2014 (wówczas wszystkie służby są w pełnej gotowości do podjęcia działań)

– 4.036.000 zł zarezerwowano w budżecie ZDP na akcję zima w 2014 roku

– 687,7 km dróg powiatowych jest do posypania i odśnieżenia w czasie akcji zima