Delegacja z Ukrainy w powiecie

Wizyta delegacji z Ukrainy

– Niezmiernie się cieszę, z powodu naszego spotkania. Świadczy to o dobrych relacjach oraz doskonałej współpracy – powiedział Jan Grabkowski, starosta poznański, witając delegację z partnerskiego Rejonu Kijowsko- Światoszyńskiego.

Reprezentacja, na czele z przewodniczącą Miroslavą Smirnovą spotkała się z przedstawicielami powiatu poznańskiego w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Poznaniu w przeddzień otwarcia najnowocześniejszego Centrum Kształcenia Praktycznego w Swarzędzu.  – Jutro, oprócz uruchomienia jednej z najważniejszych naszych inwestycji, będziemy świętować także Dzień Edukacji Narodowej. Chcemy podziękować nauczycielom za ich zaangażowanie oraz za kształcenie przyszłych pokoleń. Edukacja jest dla nas bardzo ważnym aspektem – stwierdził Jan Grabkowski.

– Dla nas edukacja, jest również jedną z kluczowych kwestii. Moją pierwszą, wyuczoną profesją jest zawód nauczyciela i nie będę ukrywać, że na ten cel wydajemy dużo środków. Rozwój dzieci i młodzieży jest dla nas bardzo ważny. Dążymy do tego, aby młodzi ludzie byli dobrze przygotowani do funkcjonowania w społeczeństwie, aby byli dobrze wykształceni, otwarci na świat – powiedziała Miroslava Smirnova, przewodnicząca Kijowsko-Światoszyńskiej Administracji Rejonowej. – Dlatego też dbamy nie tylko o wykształcenie stricte szkolne, ale także o rozwój kulturalny – dodała Miroslava Smirnova.

Podczas rozmowy był czas na wspominanie wizyty delegacji powiatu poznańskiego na Ukrainie. – Będąc na Ukrainie bardzo nam się podobało w Centrum Kultury, w którym prace oraz umiejętności wokalne, taneczne oraz plastyczne prezentowały dzieci. Zgadzam się, że nie tylko budowanie placówek, w których można uczyć się zawodów jest ważne ale także troska o tę sferę kulturalną. Buduje to w nas świadomość oraz tożsamość. Ważne aby te obszary równoważyć – powiedział starosta poznański.

Po spotkaniu, delegacja z Ukrainy poznawała strukturę Starostwa Powiatowego w Poznaniu. Ponadto w programie zaplanowano zwiedzanie Ostrowa Tumskiego, Katedry Poznańskiej oraz poznańskiej Śródki. Nasi goście obejrzą też Zamek w Kórniku. We wtorek, o godz. 12.00, przedstawiciele delegacji z Rejonu Kijowsko-Światoszyńskiego będą uczestniczyć w uroczystym otwarciu Centrum Kształcenia Praktycznego w Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu.

Autor: Justyna Siepietowska-Jarzyńska
Zdjęcia: Ziemowit Maląg