Nawigacja
Powiat Poznański
Prasowa17
Radiowa17
Telewizyjna17
Telewizja STK 17
Aktywniość projektowa powiatu poznańskiegoZapowiedzi Wydarzenia Relacje

Dni Mosiny 2014

dnii zaj

Tegoroczne Święto Mosiny tradycyjnie już przypadło na przedostatni weekend maja. Od 23 do 25 maja na terenie miasta i gminy Mosina  miały miejsce różnego rodzaju wydarzenia o charakterze kulturalno- rekreacyjno-sportowym, w których brali udział zarówno mieszkańcy, jak również przybyli goście.
Organizatorami Dni Mosiny były: Władze Samorządowe Gminy Mosina, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mosinie i Mosiński Ośrodek Kultury. Oto szczegółowy opis tego, co się działo podczas święta.

Piątek

Dni Mosiny rozpoczął jak co roku Rajd Śladami Rzeczpospolitej Mosińskiej. W jego piętnastej edycji  organizowanej przez TWA Elita i OSiR w Mosinie uczestniczyło ponad 300 uczniów i gimnazjalistów, którzy dotarli na metę zlokalizowaną na Osowej Górze w 18 grupach. Po drodze uczestnicy wykonywali rozmaite zadania.

Wieczorem w Mosińskim Ośrodku Kultury podczas Uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Mosinie miała miejsce Uroczysta Inauguracja Dni Mosiny. Była ona połączona z nadaniem Medalu Rzeczpospolitej Mosińskiej. Laureatem tego szczególnego wyróżnienia, przyznawanego przez Kapitułę Medalu Rzeczpospolitej Mosińskiej został Jacek Szeszuła. W trakcie spotkania zostały także przyznane nagrody i wyróżnienia dla sportowców z Gminy Mosina. Uroczystość uświetniły występy artystyczne młodzieży.

Sobota

Drugi dzień imprezy rozpoczął się na sportowo. Już od godzin porannych na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mosinie było gwarno. Do Turnieju Plażowej Piłki Siatkowej Mężczyzn o Puchar Burmistrza Gminy Mosina przygotowywały się drużyny zarówno z Gminy, jak goście, którzy gościli w tym czasie w mieście Eleganta, łącznie 16 par. Swoją reprezentację w Turnieju miała także partnerska gmina Witnica, a mieszkańcy sołectwa Mosina dzielnie walczyli o kolejne punkty.

W tym samym czasie trwał konkurs kajakowy „GIBanie po kanale”, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Przez cały weekend w ramach projektu „Literackie Ty-Ta- Te” na terenie Mosiny i okolic odbywały się spotkania z ciekawymi ludźmi, artystami, piosenkarzami, aktorami, publicystą, podróżnikiem,  którzy czytali fragmenty literatury wybrane przez organizatorów projektu, czyli Młodzież ze Stowarzyszenia Grupa Inicjatywna Baranówko.

Pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego – Metropolity Poznańskiego w Kościele pw. Św. Mikołaja w Mosinie została odprawiona Uroczysta Msza Święta Mobilnej Jednostki Dowodzenia Operacjami Powietrznymi w Babkach.  Po mszy miał miejsce uroczysty apel oraz koncert i musztra paradna w wykonaniu  Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych pod dyrekcją mjr Pawła Joksa.

Popołudnie rozpoczęło się na sportowo. Na przystani żeglarskiej w Dymaczewie Nowym odbywały się Regaty Żeglarskie o Puchar Burmistrza Gminy Mosina, a w tym samym czasie na rynku w Mosinie sympatycy biegania przygotowywali się do startu biegu „Elegant na Piątkę”. Najmłodsi, gimnazjaliści i dorośli oraz sympatycy nordic walking, czyli grupa ponad 400 osób przemierzyła  trasę ulicami Mosiny. Na każdego uczestnika czekał pamiątkowy medal ufundowany przez Grupę Kapitałową Idmar, a na zwycięzców biegu –  nagrody.

Ciekawą inicjatywą, która po raz pierwszy pojawiła się podczas Dni Mosiny był także Turniej układania puzzli firmy Trefl, pod nazwą „Świat z tysiąca kawałków”.., zorganizowany przez Zarząd Osiedla nr 6 we współpracy z MOK. Delegatura Mosina Automobilklubu Wielkopolski zorganizowała VI Rundę Turystycznego Pucharu Polski i II Rundę Mosińskich Mistrzostw Motorowych, czyli „VI RAJD ELEGANTA Z MOSINY”, w którym wzięło udział 19 załóg.  W Izbie Muzealnej odbył się wernisaż  wystawy „Sprawa mosińska. Mieszkańcy Mosiny w czasie II wojny światowej” oraz wernisaż wystawy rzeźby Norberta Sarneckiego i Pawła Kuczyńskiego w Galerii Miejskiej.

W muzyczno-rozrywkowej części wieczoru pojawili się: Young Supporters of Music, Zespół Teatralno- Muzyczny „Happy”, Saszan oraz Kabaret z Woźnej. Najważniejszym momentem wieczoru było przyznanie tytułu Honorowego Eleganta z Mosiny. Jest to wyróżnienie dla „osób cieszących się powszechnym szacunkiem a jednocześnie posiadają szczególne zasługi w dziedzinie  osiągnięć twórczych i artystycznych, rozsławiające Mosinę i jej tradycje w kraju i na świecie”. Tytuł ten trafił do Pana Henryka Pruchniewskiego. Statuetki Eleganta z Mosiny otrzymali zwycięzcy biegu „Elegant na Piątkę”- Anna Jarczyńska i Mateusz Fabisiak. Wieczór sobotni zakończył koncert Eleni, zaś na sali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mosinie do późnych godzin nocnych trwał Nocny Turniej Piłki Siatkowej, w którym brało udział dziesięć zespołów.

Niedziela

Trzeci dzień Dni Mosiny rozpoczęły Otwarte Zawody Wędkarskie o Puchar Burmistrza Gminy Mosina, zorganizowane przez PZW Mosina. Od szóstej rano o zwycięstwo walczyło ponad pięćdziesięciu wędkarzy. Na sali OSIR trwał Turniej  Szachowy o Puchar Burmistrza Gminy Mosina przygotowany przez UKS Mosińska Jedynka.

Na stadionie zgromadzili się zaś sympatycy piłki nożnej, buli i plażowej piłki siatkowej, którzy walczyli o zwycięstwo w rozgrywkach przygotowanych przez KS 1920 we współpracy z OSIR. W Otwartym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Gminy Mosina, wzięło udział 15 zespołów, w tym reprezentacja sołectwa Mosina z Gminy Witnica. W Turnieju Piłki Siatkowej Plażowej Kobiet uczestniczyło sześć par i zespoły z różnych regionów Wielkopolski, a w Rodzinnym Turnieju Buli rozgrywanym po raz pierwszy wzięło udział pięć drużyn.

Jak co roku, na rzece Warcie w Rogalinku przeprowadzono Zawody Turystycznych Łodzi Motorowodnych o Puchar Burmistrza Gminy Mosina, których organizatorem był UKS Kotwica Rogalinek we współpracy z OSIR. Dzięki wsparciu członków tego Klubu delegacja z Gminy Witnica, która w tym czasie gościła w naszej gminie, miała możliwość wycieczki rzeką Wartą i podziwiania przepięknej okolicy z perspektywy łódki motorowej.

W tym czasie na rynku w Mosinie dla najmłodszych przygotowano konkurs „Elegancik z Mosiny”, Formacja taneczna AKTIV prezentowała pokazy taneczne i aerobic, a akrobacje rowerowe w wykonaniu Piotra Sońty przyciągnęły wielu widzów. Popołudnie i wieczór upłynęły pod znakiem koncertów: The Purple Onions, Zespołu Johnny &Walker oraz gwiazdy wieczoru- Jacka Stachursky’ego.

W trakcie Dni Mosiny odbywało się także wiele imprez towarzyszących, m.in. II Wielkopolski Rajd Integracyjny Osób Niepełnosprawnych „Rowerami i kijkami po Wielkopolskim Parku Narodowym”, zorganizowany przez SOSW w Mosinie, Zawody Powrotnolotne Gołębi Pocztowych przygotowane przez PZHGP Oddział w Mosinie czy wycieczki koleją drezynową.

Autor: Piotr Demuth

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 30 maja 2014


Rok Bogusławskiego
100. rocznica Powstania Wielkopolskiego