Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Trzecia edycja Dni Twierdzy

Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia przy współpracy z instytucjami oraz innymi organizacjami społecznymi jest współorganizatorem największej imprezy promującej forteczne dziedzictwo kulturowe stolicy Wielkopolski. Trzecia edycja Dni Twierdzy Poznań odbędzie się w dniach 20-21 czerwca 2015. W trakcie imprezy zaprezentowane zostaną unikatowe umocnienia związane z Cytadelą Tumską.

Umocnienia Ostrowa Tumskiego umożliwiające obronę okrężną stanowiły dodatkową cytadelę wewnętrzną poznańskiej twierdzy poligonalnej zrealizowaną do 1862 roku. W jej skład wchodziła Śluza Katedralna będąca jedną z pierwszych budowli hydrotechnicznych twierdzy. Zrealizowana w zasadniczej części w latach 1834-1838 pełniła przede wszystkim funkcję jazu spiętrzającego w przypadku zagrożenia wody Cybiny. Zapewniała ona także komunikację między Tumem oraz Śródką.

Obecnie jest ona częścią Bramy Poznania, prezentującej dziedzictwo Ostrowa Tumskiego. Unikatem na wyspie jest również redita Przyczółka Mostowego zbudowanego w latach trzydziestych i czterdziestych XIX wieku. Jest to bowiem jedyna taka budowla zachowana z wszystkich poznańskich fortów twierdzy poligonalnej.

Dwa lata temu Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia przy współpracy z Centrum Turystyki Kulturowej Trakt przygotowało zwiedzanie Śluzy Katedralnej, wówczas rewitalizowanej dla potrzeb Bramy Poznania. Zainteresowanie było bardzo duże i wówczas pojawił się zamysł cyklicznego kontynuowania przedsięwzięcia.

W tym roku największymi atrakcjami będzie możliwość sobotniego zwiedzania redity Przyczółka Mostowego oraz, po raz pierwszy publicznie, maszynowni międzywojennej „Nowej Centrali Elektrowni Miejskiej” z turbozespołami kondensacyjnymi Pierwszej Brneńskiej Fabryki Maszyn oraz szwajcarskiej firmy Brown-Boveri. Z kolei w niedzielę w przestrzeni Ostrowa Tumskiego pojawią się rekonstruktorzy przybliżając klimat dawnych lat. W tym roku obchodzimy 70 rocznicę zakończenia II wojny światowej i temu też wydarzeniu będzie dedykowana inscenizacja historyczna „O jeden most za daleko”.

Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Dodatkowe informacje na stronach: www.tmmlsh.pl, facebook.com/tmmlsh

Autor: Przemysław Maćkowiak

Opublikowano: 19 czerwca 2015