Będą przyjeżdżać uczyć się zawodu

logo głos wielkopolski

Głos Wielkopolski, 18 września 2017

Najnowocześniejsze w kraju Centrum Kształcenia Praktycznego powstaje przy Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu. Ma być gotowe w lipcu przyszłego roku. Placówkę prowadzi powiat poznański. W lipcu podpisano umowę z wykonawcą, w poniedziałek wmurowano kamień węgielny pod najnowocześniejszą placówkę w kraju – Centrum Kształcenia Praktycznego, które powstaje przy Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu. Placówkę prowadzi powiat poznański. – Kilka lat temu podjęliśmy decyzję, że stawiamy na kształcenie zawodowe i to na najwyższym, europejskim poziomie – przypomniał podczas wmurowania kamienia Jan Grabkowski, starosta poznański. – Dzisiejsze święto jest zasługą wielu osób, które w ten projekt włożyły dużo serca. Bardzo im dziękuję za zaangażowanie i pracę na rzecz powstania tej supernowoczesnej placówki.

Te starania i osiągnięcia doceniała Anna Zalewska, minister edukacji. W nadesłanym liście napisała, że powiat poznański może być wzorem, inspiracją i przykładem dla wielu samorządów w kraju w dziedzinie edukacji zawodowej. Powiat zdobył 16 mln z UE Łącznie koszty inwestycji oszacowano na 34 mln zł. Na samą budowę inwestor wyda 23 mln zł, pozostałe pieniądze zostaną przeznaczone na wyposażenie nowych pracowni. Warto przypomnieć, że na to przedsięwzięcie powiat poznański pozyskał 16 mln zł z Unii Europejskiej. Rozbudowa i budowa nowych obiektów była konieczna. Obecnie w budynkach CKP kształci się w systemie dziennym 1075 uczniów, choć centrum przeznaczone jest zaledwie dla 650 osób.

Braki lokalowe powodują, że z oferty placówki nie mogą skorzystać wszyscy zainteresowani. – Do naszych zawodówek zgłaszają się uczniowie z czerwonym paskiem na świadectwie – zaznacza Piotr Stasiak, wicedyrektor w ZS nr 1 do spraw CKP. Obecnie o jedno miejsce w klasie patronackiej np. Volkswagena „walczy” pięciu chętnych. Absolwenci takich klas mają po skończeniu nauki nie tylko zagwarantowaną pracę, ale dobrze znają język niemiecki, mają możliwość uzyskania niemieckiego certyfikatu AHK, który potwierdza wykształcenie i umożliwia pracę w wielu krajach UE. Przemysław Jankiewicz, dyrektor ZS nr 1 przypomina, że jeszcze do niedawna uczniowie swarzędzkiej placówki po wiedzę jeździli za granicę.

– Dziś to my podpowiadamy, jak kształcić zawodowców – twierdzi P. Jankiewicz. – A po budowie centrum z pewnością wielu młodych ludzi z zagranicy będzie chciało kształcić się u nas. CKP ma być gotowe w lipcu przyszłego roku. Powstanie budynek dydaktyczny, który zaprojektowano na planie litery L jako dwu i trzykondygnacyjny oraz parterowy wolno stojący. – W pierwszym znajdzie się 18 specjalistycznych pracowni do nauki zawodów, część hotelowo-gastronomiczna, służąca nauce zawodu, natomiast w drugim stacja obsługi diagnostycznej z garażem na dwa samochody – wyjaśnia starosta Grabkowski. W nowych pracowniach uczniowie będą zdobywać zawody, w których obecnie kształci szkoła oraz dwa nowe – technik automatyk i technik mechanik o specjalności urządzeń sterowanych numerycznie.

Opublikowano: 20 września 2017