MenuMenu główne
Powiat Poznański



Relacje

Warto i należy się szczepić

– Jak chorują dzieci, to jest niemal pewne, że za chwilę zachorują również pozostali członkowie rodziny. Dlatego trzeba się szczepić – mówi Maria Marcinkowska ze Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej Edictum, która oprócz działalności związanej z NFZ, realizuje także szereg programów specjalistycznych.

Wrzesień to chyba właściwy moment, aby zaszczepić się przeciwko grypie…
I właśnie dlatego wystartowaliśmy z bezpłatnym, profilaktycznym programem przeznaczonym dla mieszkańców powiatu poznańskiego. Może z niego skorzystać 2678 mieszkańców, którzy ukończyli 50. rok życia. W każdej z siedemnastu gmin powiatu znajduje się punkt będący naszym podwykonawcą, w którym można się zaszczepić. Jest to także możliwe w Poznaniu, w przychodni Edictum. Prosimy jednak o wcześniejszy kontakt. Program jest w całości sfinansowany przez powiat poznański.

A dlaczego warto się zaszczepić?
Grypa jest chorobą, którą można się zarazić w dużych skupiskach ludzi, a w takich zazwyczaj przebywamy. Nie jesteśmy w stanie się przed nią całkowicie zabezpieczyć, dlatego szczepimy sezonowo, każdego roku. Robimy to po to, aby uchronić pacjentów przed powikłaniami, które występują po grypie. One zagrażają zarówno osobom młodym, jak i starszym. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie zdrowia aktualnie się znajdujemy i jak pracuje nasz układ immunologiczny. Czy jest on w stanie obronić się przed wspomnianymi powikłaniami, czyli zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, zapaleniem górnych i dolnych dróg oddechowych czy też zapaleniem mięśnia sercowego. To wszystko są bardzo poważne choroby, z którymi bez szczepień nasz organizm może sobie nie poradzić. A jeśli sobie nie poradzi, to konsekwencje mogą być bardzo poważne, ze śmiercią włącznie.

Co w takim razie Pani powie przedstawicielom tak zwanego ruchu antyszczepionkowego, którzy ostatnio są bardzo aktywni?
W swojej pracy często uczestniczę w różnego rodzaju spotkaniach edukacyjnych. I tam takie osoby często się pojawiają. Na ich argumenty zazwyczaj odpowiadam pytaniem, czy by się zaszczepiły, jadąc na wycieczkę do Afryki lub Azji. Bo skoro jesteśmy nastawieni na „nie” do szczepionek, to bądźmy konsekwentni i nie szczepmy się wcale… Proszę zobaczyć, ile chorób zostało wyeliminowanych właśnie dzięki szczepieniom. Obecnie nie mówimy już o takich chorobach jak cholera, czarna ospa czy dyfteryt. Wśród rodziców jest wielu takich, którzy nigdy nawet nie słyszeli, co to jest dyfteryt. A przecież ta choroba zbierała śmiertelne żniwa.

A niektóre choroby zakaźne wracają…
Wynika to właśnie z tego, że część osób nie szczepi dzieci. W ostatnim czasie mamy coraz większą liczbę przypadków zachorowań na odrę. Zarażamy się nią drogą kropelkową i statystycznie jedna osoba chora może zarazić kolejnych 20 osób. A tylko dodam, że choroby wieku dziecięcego, przechodzone przez osoby dorosłe, są chorobami bardzo ciężkimi i mogą się zakończyć śmiercią.

To co mają zrobić rodzice dzieci, które uczęszczają do przedszkola czy szkoły, a nie wiedzą, czy w dzieciństwie byli szczepieni, na przykład przeciwko odrze?
Jak chorują dzieci, to jest niemal pewne, że za chwilę zachorują również pozostali członkowie rodziny. Nic na to nie poradzimy. Dlatego w takim przypadku najlepiej zrobić badanie poziomu przeciwciał. Jeśli ich nie ma w organizmie, to wtedy trzeba się ponownie zaszczepić. Mało kto na przykład wie, że szczepionka na krztusiec działa tylko 12 lat. Po tym okresie nasz organizm w stosunku do tej choroby staje się bezbronny. Podsumowując, dorośli także powinni się szczepić. Bo tylko wtedy można spać spokojnie.

Potencjalnych chorób jest jednak wiele…
Cóż, żyjemy w czasach, w których wszechobecna jest chemia. Tą chemią wręcz oddychamy. I to ona osłabia nasz organizm. A będąc osłabieni, jesteśmy skazani na częste zachorowania. Tym bardziej że chorób cywilizacyjnych jest coraz więcej i każde kolejne pokolenie jest pokoleniem słabszym.

Mimo że żyjemy coraz dłużej?
Jest to związane z podniesieniem jakości życia. Żyjemy dłużej choćby dzięki różnego rodzaju programom profilaktycznym. Medycyna się rozwija i proponuje nam coraz to nowsze i lepsze rozwiązania. Proszę zobaczyć, na co ludzie umierali w przeszłości. Populację w dużej mierze dziesiątkowały choroby, przede wszystkim choroby zakaźne. Dzięki szczepieniom zostały one wyeliminowane.

Powiat poznański finansuje także szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego, tak zwanego HPV…
To bardzo cenna inicjatywa. Ta szczepionka, to pierwszy na świecie preparat, który zapobiega nowotworom. A mamy bardzo duży odsetek, bo ok. 20 procent, zachorowań na nowotwory w obrębie głowy i szyi, które są wywołane właśnie wirusem HPV. Ostatnio w jednym z amerykańskich pism pojawiła się informacja, że jeden rodzaj wirusa HPV odpowiada także za niektóre nowotwory piersi. Niestety, nowotworów jest bardzo dużo. Nie bez powodu mówi się, że mamy obecnie do czynienia z prawdziwym nowotworowym tsunami. I rzeczywiście tak jest. Żeby się o tym przekonać, wystarczy przejść się po szpitalnych oddziałach. Dlatego warto stosować profilaktykę. Tym bardziej że jest ona darmowa. Myślenie, że ten problem mnie lub mojego dziecka nie dotyczy, jest może wygodne, ale pod każdym względem niewłaściwe.

Jakie są jeszcze programy profilaktyczne, które realizujecie wraz z powiatem poznańskim?
Przeciwko grypie szczepimy do 21 grudnia. Cały czas szczepimy także przeciwko HPV oraz pneumokokom. Tym ostatnim programem objęte są dzieci od 24 miesiąca życia. Na HPV szczepimy dziewczynki z rocznika 2004. Prowadzimy też szczepienia uzupełniające dla ich o rok starszych koleżanek. O wszystkim, co związane ze szczepieniami, można się dowiedzieć, przychodząc lub telefonując do przychodni Edictus. Informacje na ten temat są także dostępne na stronie powiatu poznańskiego.

Rozmawiał Tomasz Sikorski

O szczepieniach przeciwko grypie piszemy TUTAJ

O Ogólnopolskim Programie Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi piszemy TUTAJ

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 21 września 2018