Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Folklor nie jedno ma imię

Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych w Lusowie już po raz piętnasty zachwycił licznie zgromadzoną publiczność. Imprezie tradycyjnie towarzyszyły „Dożynki u księdza za płotem”.

W uroczystości wziął udział m.in. Starosta Poznański, Jan Grabkowski, który otworzył XV Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych. W tym roku mógłby on śmiało przebiegać pod hasłem „Folklor nie jedno ma imię”.

Byłoby ono bardzo adekwatne, ponieważ w Lusowie zaprezentowały się zespoły nie tylko z Polski, ale takżę z Chorwacji, Czech, Białorusi, Francji, Hiszpanii, Holandii, Turcji i Włoch. W tym ostatnim na scenie zaprezentowali się nawet 3-latkowie!

Wspaniały korowód i obrzęd dożynkowy pokazujący prace na roli, a później ich zakończenie przygotował Zespół Pieśni i Tańca „Lusowiacy”, który każdego roku stara się barwnymi elementami tańca i śpiewu zaczarować publiczność.

Gwiazdą przeglądu był białoruski narodowy Zespół Pieśni Tańca i Muzyki „Biełyje Rosy”, odpowiednik polskiego „Mazowsza”. Jego członkowie czerpiąc z tradycji tworzą własne, unikatowe programy artystyczne.

tance

Fot. Romuald Królak