Izba wytrzeźwień znowu dla mieszkańców powiatu

logo codzienny poznań

Codziennypoznan.pl, 28 grudnia 2017

Od 1 stycznia 2018 roku, izba wytrzeźwień w Poznaniu będzie dostępna także dla mieszkańców powiatu poznańskiego. Od początku 2017 roku, gdy Miasto Poznań wypowiedziało im umowę na świadczenie takich usług, byli oni wożeni innych powiatów lub na Szpitalne Oddziały Ratunkowe. O zmianę, która zostanie wprowadzona w poniedziałek, wnioskowały gminy.

Jak wyjaśnia starosta poznański, izby wytrzeźwień mogą prowadzić jedynie organy powiatu i jednostki samorządu terytorialnego w miastach liczących powyżej 50 tysięcy mieszkańców. Żadna z 17 podpoznańskich gmin nie spełniała takiego wymogu, dlatego w sprawę musiał zaangażować się powiat.

W ogłoszonym konkursie wygrał ośrodek Monaru prowadzący izbę wytrzeźwień w Poznaniu. Koszt przedsięwzięcia, czyli zorganizowania 7 miejsc w ODONie, to około 450 tysięcy złotych. Powiat poznański będzie ponosił koszty m.in. egzekucji opłat administracyjnych jeśli osoby, które tam trafią nie uregulują rachunku.

Od 1 stycznia 2017 roku, mieszkańcy powiatu poznańskiego wożeni byli do placówek w innych powiatach lub na SOR. Był to efekt wypowiedzenia przez Miasto Poznań umowy mieszkańcom powiatu na świadczenie tego typu usług.

Opublikowano: 29 grudnia 2017