Jak ogrzewać dom i nie zbankrutować

logo głos wielkopolski

Głos Wielkopolski, 17 listopada 2016

Jak wynika z danych Instytutu  Ekonomii Środowiska, blisko 70 proc. budynków jednorodzinnych jest ogrzewanych węglem. W miastach odsetek ten jest nieco niższy i wynosi około 60 proc. Na wsiach  blisko 3/4 budynków ma system grzewczy oparty na węglu. Wymiana systemów grzewczych mogłaby znacząco poprawić stan środowiska. Ale nie wyłącznie. Także termo-modernizacja budynku tak, aby zużywał on mniej energii, da nie tylko dobry efekt ekologiczny, ale i przyniesie oszczędności.

Różnice w zapotrzebowaniu na energię w zależności od tego, w jaki sposób budynek został zbudowany, są bardzo znaczące. Ogrzanie metra kwadratowego nieocieplonego, zbudowanego tradycyjnie budynku wymaga 180kWh na rok. Budynek dobrze izolowany cieplnie wymaga już tylko połowy tej energii, z kolei, by ogrzać budynek niskoenergetyczny, potrzeba jedynie 45KWh na rok na każdy metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni.  Mniejsze zużycie energii to niezależnie od rodzaju stosowanego paliwa mniejsze obciążenie dla środowiska. Warto więc zadbać o izolację budynku.

– Ocieplany budynek zatrzyma maksimum ciepła, gdy współczynnik przenikania ciepła całej ściany będzie bliski, ale też nie większy niż 0,25 W/mkw.K – wyjaśnia Radosław Marciniec, technolog z firmy Arsanit. – Taki wynik da się osiągnąć przy warstwie izolującej o szerokości 10-15 cm. Przy starym budownictwie o słabszej konstrukcji musi to być minimum 12 cm.

Warto też pamiętać, że zapotrzebowanie na ciepło zależy także od sposobu używania budynku. Samo obniżenie wymaganej temperatury pomieszczeń o 1 stopień C powoduje zmniejszenie zużycia paliwa o około 6 proc. Innym istotnym czynnikiem wpływającym na zapotrzebowanie ciepła pozostaje także sposób wentylowania pomieszczeń – szczególnie przy typowej wentylacji naturalnej – intensywność i długość wietrzenia.

Mitem jest przekonanie, że rozwiązania prośrodowiskowe są drogie. – To prawda, że wymagają inwestycji, ale w stosunku do oszczędności nie są one tak wielkie, jak zwykło się uważać – podkreśla Wojciech Szymalski z Instytutu na rzecz Ekorozwoju. I tak ogrzanie dobrze izolowanego termicznie  domu jednorodzinnego o powierzchni 120 mkw. przy pomocy pompy ciepła to wydatek około 1100 zł rocznie.

W przypadku budynku energooszczędnego (zużycie energii na poziomie 70 kWh/ mkw./rok wydatek ten wyniesie około 900 zł. Jeśli jednak będziemy w ten sposób ogrzewać budynek nieocieplony, koszty przekroczą 2300 zł. To i tak znacznie mniej niż trzeba byłoby wydać w przypadku ogrzewania budynku kotłem na miał węglowy. By ogrzać budynek nieocieplony, na opał trzeba  będzie wydać około 3500 zł.

Opublikowano: 18 listopada 2016