MenuMenu główne
Powiat Poznański



Relacje

Komisariat w Dopiewie otwarty

Jeszcze do niedawna rewir dzielnicowych z pięcioma policjantami, a od środy najnowocześniejszy w Polsce Komisariat Policji, gdzie służbę pełnić będzie 24 funkcjonariuszy a docelowo 30. Komisariat w Dopiewie, jest trzecim, który w ramach programu modernizacji i budowy przyjętego przez powiat poznański, zbudowany został „od zera”. Zarówno udział w budowie i jak przebudowie komisariatów nie jest obowiązkiem powiatu. Jednak jak podkreśla Jan Grabkowski, starosta poznański bezpieczeństwo obywateli i policjantów zależy od nas wszystkich. Także od samorządu powiatowego.

– Hasło, które towarzyszy nam od dłuższego czasu: „Bezpieczny Powiat”, znajduje pokrycie w rzeczywistości. Przez minione lata na wsparcie policji wydaliśmy 8 milionów złotych – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. – Odkąd pracuje w administracji zawsze uważałem za ważne, żeby samorząd powiatu poznańskiego dawał z siebie maksymalnie to, co może dać własnym mieszkańcom, ale także formacji, która czuwa nad ich bezpieczeństwem. By jej członkowie pracowali w dobrych warunkach, dzięki czemu wszyscy którzy zwracają się po pomoc, mogli liczyć na pełne i profesjonalne wsparcie – dodaje.

A tych warunków koledzy z innych komisariatów mogą pozazdrościć policjantom z Dopiewa. Do dyspozycji funkcjonariuszy oddany został nowoczesny, przestrzenny dwukondygnacyjny budynek o powierzchni 400 metrów kwadratowych z garażami.  W budowę Komisariatu w Dopiewie powiat zainwestował milion złotych. Kolejne 1,2 mln złotych plus działkę o powierzchni 2 tys. mkw przekazała Gmina Dopiewo. Pozostałą kwotę, blisko 700 tysięcy złotych wydała na ten cel Policja.

Zarówno Komendant Miejski jak i Wojewódzki Policji zgodnie podkreślali, jak bardzo ważne jest wsparcie ze strony powiatu i gminy. – Dopiewo to gmina, która bardzo dynamicznie się rozwija, przybywa mieszkańców, stąd policja musi również odpowiadać za zapotrzebowania społeczności lokalnej – mówił podczas otwarcia Maciej Nestoruk, Komendant Miejski Policji w Poznaniu. A wójt Dopiewa Adrian Napierała życzył wszystkim funkcjonariuszom, by mieli w swojej pracy jak najmniej interwencji i tym samym podejmowali jak najwięcej działań prewencyjnych.

W środowych uroczystościach udział wzięli m.in.: Zbigniew Hoffman wojewoda wielkopolski oraz członkowie Zarządu Powiatu w Poznaniu: Tomasz Łubiński, Zygmunt Jeżewski, Piotr Zalewski, radni powiatowi oraz gminni.

Mogą liczyć na wsparcie
Przypomnijmy, że najbardziej widocznym efektem współpracy i wsparcia Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu ze strony samorządów powiatowego i gminnego jest oddanie w roku 2010 nowego KP w Czerwonaku, zakończonego w roku 2013, modernizacja i rozbudowa KP w Komornikach oraz oddanie w roku 2015 nowego Komisariatu Policji w Luboniu. Ponadto powiat finansowo wsparł m.in. remont komisariatów w Kostrzynie, Suchym Lesie, Murowanej Goślinie, Tarnowie Podgórnym, Kórniku, Mosinie, Pobiedziskach i Swarzędzu, zakup sprzętu komputerowego i łączności, wyposażenia kwaterunkowego i biurowego, a także wyposażenia osobistego policjantów, psów służbowych, oraz 27 oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów.

Dzięki powiatowi i gminie – kalendarium
Samorząd od wielu lat zabiegał o utworzenie w Dopiewie Komisariatu Policji. Wcześniej funkcjonował tam tzw. rewir dzielnicowych, a organizacyjnie teren gminy podlegał pod KP w Tarnowie Podgórnym.
-2012 rok – gmina Dopiewo w związku ze znacznym wzrostem liczby ludności oficjalnie występuje z propozycją utworzenia KP Dopiewo.
– 2013 rok – gmina typuje konkretną działkę pod budowę i deklaruje pomoc finansową. Powiat poznański również deklaruje wsparcie finansowe po zakończeniu (współfinansowanej ze strony powiatu) budowy Komisariatu Policji w Luboniu.
– 2015 rok – poznańska Policja uznaje potrzebę utworzenia w Dopiewie Komisariatu Policji, gmina przekazuje działkę na jego budowę komisariatu i deklaruje wolę wsparcia kwotą 1,2 mln złotych.
– 2016 rok – wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowej jednostki
– 2017 rok – 11 października oficjalne otwarcie komisariatu.

Autor: Katarzyna Wozińska-Gracz

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 11 października 2017