Metropolia dostanie 196 mln euro

logo głos wielkopolski

Głos Wielkopolski, 29 marca 2016

Metropolia Poznań ogłosiła pierwszy konkurs w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. W Poznaniu i 21 przyległych gminach ma powstać 40 węzłów przesiadkowych dla kolei. Wśród nich wiadukt na ulicy Grunwaldzkiej?

Metropolia Poznań ma w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych – nowego unijnego programu na lata 2014-2020 – dostać 196,6 mln euro, czyli ok. 830 mln zł. Chce za to zrealizować 12 strategicznych projektów. Najważniejszy to Poznańska Kolej Metropolitalna.

– ZIT to narzędzie, które pozwoli na poprawę elementów szwankujących w metropoliach – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania i prezes Stowarzyszenia Metropolia Poznań, które tworzą miasto, powiat poznański i 21 gmin. – Przykłady Rzymu, Londynu czy Barcelony pokazują podobne trudności, jak np. rozlewanie się miast i sztandarowy problem z przemieszczaniem się. Dla nas transport też jest najważniejszy.

Dlatego ponad połowa pieniędzy z ZIT – 108 mln euro – ma pójść na budowę co najmniej 40 zintegrowanych węzłów przesiadkowych przy istniejących stacjach kolejowych w gminach, a także przy najważniejszych pętlach i przystankach tramwajowych, autobusowych oraz wodnych w Poznaniu. Poza stacjami, w ramach tych działań mają powstawać parkingi (np. typu „parkuj i jedź”), drogi dojazdowe, tunele, wiadukty.

– Ogłosiliśmy pierwszy konkurs na budowę węzłów przesiadkowych – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański i wiceprezes Metropolii Poznań. – Jeden ma powstać na ulicy Grunwaldzkiej, na granicy z Plewiskami. Cały czas walczymy tu o bezkolizyjny z linią kolejową wiadukt.

Cały tekst: http://www.gloswielkopolski.pl/wiadomosci/wielkopolska/a/metropolia-poznan-dostanie-196-mln-euro-kolej-to-jej-priorytet,9801112/

Opublikowano: 30 marca 2016