Nawigacja
Powiat Poznański

Prasowa17
Radiowa17
Telewizyjna17
Telewizja STK 17
Aktywniość projektowa powiatu poznańskiego


Kalendarz imprez
<< Cze 2018 >>
ponwtśrczwptsobnie
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Mieszkańcy są najważniejsi

W piątek, 10 marca obchodziliśmy w Starostwie Powiatowym w Poznaniu Dzień Sołtysa. W uroczystościach zorganizowanych z okazji tego święta udział wzięło ponad 100 sołtysów z powiatu poznańskiego. Jak wszyscy zgodnie podkreślali, funkcję tę traktują jako swoistą służbę. A swój dom postrzegają przez pryzmat każdego mieszkańca wsi. Ich rola już dawno przestała sprowadzać się do roli administratora. Dziś muszą godzić różne interesy społeczności lokalnych, która stawia im coraz wyżej poprzeczkę w ich  codziennej działalności.

– Dziś jesteście liderami lokalnych społeczności. Macie największą wiedzę o mieszkańcach. Jak nikt inny znacie ich problemy, dzielcie się z nimi radościami, wspólnie staracie się wychodzić z najróżniejszymi inicjatywami. Wywieracie wpływ na jakość życia w waszych sołectwach. Jesteście również doskonałym przykładem tego, jak wiele można osiągnąć, mając energię, wiedzę, interesujące pomysły oraz wsparcie lokalnej społeczności. Przede wszystkim jednak tworzycie dobry klimat dla swych miejscowości, co dziś jest niezwykle ważne i potrzebne – mówił podczas uroczystości Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański.

Obecnie o interesy mieszkańców w naszym powiecie dba 96 sołtysek i 146 sołtysów. Na co dzień pracują w urzędach, służbie zdrowia, prowadzą własne firmy, są policjantami, czy strażakami, jak Beata Tomczak, która od 14 lat, dzięki swojej determinacji z pomocą mieszkańców zmienia oblicze miejscowości Świątniki. A na co dzień sprawuje funkcję wiceprezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Radzewicach. To właśnie z jej inicjatywy zrodził się między innymi pomysł powstania Internetowego Centrum Edukacyjno-Oświatowego.

Maria Drozda, sołtyska wsi Jasin, pracuje z mieszkańcami od 33 lat. I dziś, jak sama przyznaje, to, co w jej pracy jest najważniejsze to dobry kontakt z ludźmi. – W naszej pracy ważne jest aby słuchać zarówno starszych, jak i młodszych mieszkańców. I nieustannie kierować się  dobrem drugiego człowieka – mówi Maria Drozda, która od wielu, wielu lat podczas wyborów na sołtysa nie ma żadnego kontrkandydata. W tym roku ma powody do szczególnej radości, w końcu doczekała się budowy świetlicy wiejskiej, tak bardzo potrzebnej jej ukochanym mieszkańcom.

Z wykształcenia dyplomowany geodeta, ma też licencjat z teologii i tytuł magistra pedagogiki. Z zamiłowania regionalistka, plastyk, przyrodnik. Dzięki temu, że jak sama przyznaje jest osobą empatyczną i ma duże zacięcie społecznikowskie, od kilku lat z dużą satysfakcją sprawuje funkcje sołtysa Dąbrówki. – Pamiętaj, że wszystko co uczynisz w życiu zostawi jakiś ślad, dlatego miej świadomość tego co robisz – to motto mojego życia mówi Barbara Plewińska, sołtys Dąbrówki.

– Odkąd pamiętam, aktywnie inicjowałam różnego rodzaju pomysły, prace czy imprezy na rzecz naszej wsi. Lubię pracę z ludźmi i nie wyobrażam sobie ograniczenia kontaktów z nimi. Jestem otwarta na ich problemy. Niektórzy mówią o mnie że mam „ruchome biuro”,  bo w markecie, na ulicy, w parku, czy w lesie zawsze jestem gotowa służyć pomocą lub radą – mówi.

Podczas Dnia Sołtysa wyróżnionych zostało 10 przedstawicieli wspólnot wiejskich, którzy w sposób szczególny przyczynili się do rozwoju społeczności lokalnych w powiecie poznańskim. To właśnie te osoby są  doskonałym przykładem tego, jak wiele można osiągnąć mając energię, wiedzę, interesujące pomysły oraz wsparcie społeczności. Z rąk Tomasza Łubińskiego, wicestarosty poznańskiego, nagrodę odebrali:

– Urszula Gendera-Zielińska, sołtys Łopuchówka z gminy Murowana Goślina,
– Barbara Plewińska, sołtys Dąbrówki w gminie Dopiewo,
– Maria Przybylska, sołtys wsi Strumiany w gminie Kostrzyn,
– Beata Tomczak, sołtys wsi Świątniki w gminie Mosina,
– Czesław Pakuła, sołtys wsi Szewce w gminie Buk,
– Maria Drozda, sołtys wsi Jasin w gminie Swarzędz
– Krzysztof Nowak, sołtys wsi Puszczykowo-Zaborze z gminy Swarzędz,
– Jacek Schmidt sołtys wsi Koninko, w gminie Kórnik
– Marek Templewicz, sołtys wsi Szczytniki z gminy Kórnik,

Szczególne wyróżnienie za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie skierowanym do sołectw województwa wielkopolskiego „Sołectwo przyjazne naturze”, otrzymał Zbigniew Tomaszewski, sołtys wsi Czmoniec, Prezes Zarządu Powiatu Poznańskiego Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego oraz Radny Powiatu w Poznaniu. Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna, przygotowana przez dziecięcy zespół muzyczny „Sąsiadki”, którego założycielami są nagrodzeni Marek Templewicz i Jacek Schmidt.

Autor: Katarzyna Wozińska-Gracz (Dyrektor Wydziału Gabinet Starosty, Rzecznik Prasowy)

Zdjęcia z wydarzenia opublikował także Nasz Głos Poznański

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 10 marca 2017