Miliony na remont kompleksu w Owińskach

logo Gazety Wyborczej

Gazeta Wyborcza Poznań, 27 grudnia 2017

Powiat poznański dostał od Unii Europejskiej prawie 8,8 mln zł na remont wnętrz dawnego kompleksu cysterskiego w Owińskach. Prace rozpoczną się już w przyszłym roku. Kompleks cysterski w Owińskach znajduje się na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niewidomych. Dzięki dotacji z Unii Europejskiej turyści będą mogli zwiedzać wyremontowane pomieszczenia o łącznej powierzchni ponad 1,9 tys. m kw. Na korytarzach i na klatkach schodowych zamontowane zostaną m.in. trójwymiarowe naklejki posadzkowe ułatwiające dotykową orientację w przestrzeni, co ułatwi zwiedzanie obiektu osobom z niepełnosprawnościami.

Wiadomo, że dawny klasztor będzie remontowany już w przyszłym roku. W środę starosta poznański Jan Grabkowski podpisał umowę z wykonawcą tych prac. Za cały remont starostwo zapłaci łącznie 12 mln zł. – Po zamku w Kórniku i pałacu w Rogalinie ośrodek w Owińskach będzie najpiękniejszym miejscem w naszym powiecie. Łącznie zainwestujemy w to miejsce 25 mln zł. Warto pamiętać, że to budynek pocysterski i nie był budowany z myślą o niewidomych. Projekt obejmuje prace konserwatorskie i remontowe, ale też poprawę standardu obiektu, zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi i technicznymi – wyjaśnia starosta Jan Grabkowski.

Opublikowano: 27 grudnia 2017