Młodzież walczy o medale

zdjęcie biegnących dwóch dziewczynek podczas sztafety w lesie

Wraz z początkiem roku szkolnego 2018/19 wystartowały Mistrzostwa Szkół Powiatu Poznańskiego w różnych dyscyplinach sportowych. – To już 20. edycja tej imprezy. Tak się składa, że przypada ona w 65-lecie Szkolnego Związku Sportowego „Wielkopolska”, który odpowiada za organizację zawodów. A te cieszą się niezmienną popularnością wśród uczniów. Nie brakuje też szkół, które chcą organizować zawody. W trakcie obecnie trwającej powiatowej rywalizacji zostaną rozegrane półfinały i finały w kilkunastu dyscyplinach sportowych. Najlepsi będą kontynuować zmagania na szczeblu wojewódzkim. Mamy nadzieję, że ten rok szkolny przyniesie ekipom z powiatu poznańskiego równie wiele sukcesów, co poprzedni – mówi Aldona Muszyńska, koordynator zawodów powiatowych z SZS Wielkopolska.

A tych sukcesów, już w rywalizacji na etapie wojewódzkim, było naprawdę sporo, i to we wszystkich kategoriach wiekowych. – W rywalizacji najmłodszych, a więc w Igrzyskach Dzieci, szkoły z powiatu poznańskiego zdobyły trzy medale, w tym dwa złote. Wywalczyli je uczniowie z SP z Przeźmierowa oraz SP nr 1 w Mosinie. Ci pierwsi triumfowali w piłce nożnej, a drudzy w czwórboju lekkoatletycznym. Świetnie w finałach spisały się również młode piłkarki ręczne z SP w Buku, które stanęły na drugim stopniu podium – wylicza Aldona Muszyńska. W rywalizacji dzieci brali udział uczniowie z rocznika 2005 i młodsi. Ci nieco starci, a więc z rocznika 2002-2004 startowali w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej. Tam przedstawiciele powiatu poznańskiego również pokazali klasę.

W tym przypadku na szczególne słowa uznania zasłużyli badmintoniści, którzy w finale wojewódzkim urządzili sobie prawdziwe medalowe żniwa. – Wśród chłopców złoto zdobyli zawodnicy z SP nr 1 w Baranowie, natomiast srebro powędrowało do Gimnazjum nr 1 w Puszczykowie. W rywalizacji dziewczyn po srebro sięgnęły reprezentantki ZS w Kleszczewie. Nie tylko jednak w tej dyscyplinie sportu powiat poznański jest mocny. W tenisie stołowym nie miały sobie równych dziewczyny z SP nr 5 w Luboniu, natomiast w szkolnej lidze lekkoatletycznej nie było mocnych na zawodniczki z LO w Puszczykowie. One też triumfowały w sztafetowych biegach przełajowych, a ich koledzy ze szkoły w tych samych mistrzostwach wywalczyli brąz – mówi koordynator zawodów powiatowych z SZS Wielkopolska.

Cztery złote medale zdobyli również reprezentanci powiatu poznańskiego w Licealiadzie, gdzie o najwyższe laury w Wielkopolsce walczyli sportowcy z rocznika 1998 i młodsi. – Te sukcesy to w ogromnej mierze zasługa LO w Puszczykowie, którego uczniowie aż trzy razy stawali na najwyższym stopniu podium. Dziewczyny i chłopcy z tej szkoły wygrali Szkolną Ligę Lekkoatletyczną, a do tego zawodniczki okazały się najlepsze także w sztafetowych biegach przełajowych. Medalowy dorobek powiatu poznańskiego uzupełnili uczniowie z ZS w Mosinie, którzy byli najlepsi w unihokeju. Na marginesie można dodać, że ta dyscyplina sportu cieszy się w naszym regionie bardzo dużą popularnością – twierdzi Aldona Muszyńska

Tak znakomite wyniki pozwoliły zająć powiatowi poznańskiemu wysokie noty w klasyfikacji powiatów SZS „Wielkopolska”. W Igrzyskach Dzieci powiat poznański zajął piąte miejsce, w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej – dziesiąte, natomiast w Licealiadzie – dziewiętnaste. – Cieszy mnie to, że młodzież chce rywalizować i brać udział w tego typu zawodach. Tylko w ubiegłym roku szkolnym w naszym powiatowym współzawodnictwie sportowym udział wzięli uczniowie ze 130 szkół. W sumie przeprowadzono aż 94 imprezy w siedemnastu dyscyplinach. Wyniki w nich uzyskiwane także robią wrażenie, co pokazuje, że szkoły oraz sami uczniowie przywiązują olbrzymią wagę do tego współzawodnictwa i chcą wypaść w nim jak najlepiej – uważa starosta poznański Jan Grabkowski.

Opublikowano: 2 stycznia 2019