Nagroda dla A.P. Fiedlera

Film Arkadego Pawła Fiedlera, opowiadający o jego z podróży maluchem przez Azję, zdobył pierwsze miejsce w konkursie DT Awards organizowanym przez serwis DriveTribe. Serwis ten założyli Jeremy Clarkson, Richard Hammond i James May po odejściu z emitowanego na antenie BBC kultowego programu motoryzacyjnego “Top Gear”. DT Awards przyznano w kategoriach: najlepsze zdjęcie, spot, wideo i artykuł poświęcony motoryzacji.

W kategorii wideo zwyciężył film autorstwa Arkadego Pawła Fiedlera. Wnuk słynnego podróżnika opowiada w nim swoją podróż z rodzinnego Puszczykowa do Władywostoku fiatem 126p. – To wspaniała opowieść, gdy samochód zabiera nas i Arkadego w podróż przez różnorodne krajobrazy Azji i spotkania z fascynującymi ludźmi spotykanymi po drodze, choć niedosłownie – można przeczytać w uzasadnieniu nagrody.

– Proces poznawania świata z malucha jest zupełnie inny niż we współczesnym samochodzie. W maluchu nie ma klimatyzacji i jedzie się z opuszczonymi szybami, co powoduje, że ciepło i kurz wdzierają się do środka. Na wybojach człowieka mocno wytrzęsie. To wszystko sprawia, że sama droga staje się najważniejszą częścią podróży. I to mi odpowiada. Maluch w ten klimat podróżowania świetnie się wpisuje. Jest wolny, niewygodny, więc trzeba się często zatrzymywać. Należy nim jechać ostrożnie i skupiać się na tym, co nas otacza. Maluchem się nie pędzi i dzięki temu świat jest bardziej wyrazisty – mówi Arkady Fiedler w rozmowie z Prasową 17.

Podróżnik z Puszczykowa obecnie ponownie jest w trasie. Tym razem będzie przemierzał Afrykę samochodem elektrycznym. – 26 grudnia dotarłem do Gdyni. 27 grudnia bardzo sprawnie, przy pomocy załogi C.Hartwig Gdynia afrykański LEAF przeszedł odprawę celną i został załadowany do kontenera. Kontener trafił na statek aby 2 stycznia wypłynąć w rejs do Kapsztadu skąd za pięć tygodni ruszam na północ, do Europy. Trasa minimum to dotrzeć do RPA, Namibii, Angoli, Demokratycznej Republiki Konga, Konga, Gabonu, Kamerunu, Nigerii, Beninu, Burkiny Faso, Mali, Mauretanii i Maroka – napisał Arkady Paweł Fiedler na swoim facebookowym profilu.

Fot. Arkady Paweł Fiedler

Opublikowano: 19 stycznia 2018