Nie dla smogu – czysty powiat

logo głos wielkopolski

Głos Wielkopolski, 7 listopada 2016

„Głos Wielkopolski” przy współpracy z powiatem poznańskim i firmą Veolia rozpoczął akcję „Nie dla smogu – czysty powiat”. W kolejnych 12 wydaniach gazety zamieszczone będą ciekawe informacje przybliżające czytelnikom tematy związane z zanieczyszczeniem powietrza. Cykl rozpoczęła rozmowa z dr. hab. n. med. Szczepanem Coftą, pulmonologiem i internistą z Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej UMP.

– W ostatnich tygodniach przybywa pacjentów z kaszlem, chrypką czy stanem zapalnym dróg oddechowych. Mamy też więcej przypadków napadów astmy. Z jednej strony jesień to czas, kiedy szaleją wirusy, z drugiej nie można wykluczyć wpływu warunków środowiskowych. Rozpoczął się okres grzewczy, co widać i czuć na ulicach. Zanieczyszczenia drażnią drogi oddechowe. Układ oddechowy człowieka wyposażony jest w fenomenalne mechanizmy oczyszczające, które powinny poradzić sobie z drobnymi zanieczyszczeniami, jak drobinki sadzy. Jeśli jednak ten mechanizm będzie nadużywany lub osłabiony, może to doprowadzić do poważnych schorzeń – mówi Szczepan Cofta.

W kolejnych dniach czytelnicy “Głosu Wielkopolskiego” będą mogli dowiedzieć się, czy przed smogiem można się uchronić i jak. Czy zakładać maski, kiedy stężenie zanieczyszczeń jest największe? Jak je rozpoznać, gdzie szukać informacji o alarmie smogowym? W ramach naszej wspólnej akcji spróbujemy też znaleźć winnych i odpowiedzieć na pytanie, co ma największy wpływ na zanieczyszczenia powietrza. Eksperci zdradzą, w jaki sposób poradzono sobie z problemem smogu w innych krajach na świecie. Czytelnicy dowiedzą się również, ile kosztują nowoczesne i ekologiczne systemy ogrzewania.

Opublikowano: 7 listopada 2016