Nie mają jeziora, a są sukcesy

UKS Błyskawica istnieje już 23 lata. W tym czasie kajakarze tego klubu odnieśli sporo sukcesów. Nie byłoby może w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że w Rokietnicy nie ma… jeziora ani rzeki, gdzie można byłoby trenować. – Pod tym względem na pewno jesteśmy ewenementem. Jakoś z tym problemem sobie jednak radzimy. Na co dzień dojeżdżamy i trenujemy na Jeziorze Pamiątkowskim, znajdującym się już na terenie gminy Szamotuły – mówi Lidia Konewka-Rzepczyńska, od lat działająca w Błyskawicy.

To właśnie na tym akwenie 8 września odbędą się XXIII Ogólnopolskie Regaty Kajakowe Błyskawica Open. – Organizujemy je przy wsparciu powiatu poznańskiego. Zawody mają już swoją rangę i przyjeżdżają do nas młodzi zawodnicy niemal z całej Polski. Zawodnicy będą rywalizować na różnych dystansach, w zależności od kategorii wiekowej. Zakładamy, że na starcie stanie ok. 200 zawodników. W tym gronie oczywiście, nie zabraknie naszych kajakarzy. Zapraszamy zatem na plażę w Pamiątkowie – dodaje.

W klubie z Rokietnicy obecnie trenuje blisko dwudziestu zawodników. Szkoli ich Małgorzata Wardowicz, bardziej znana pod panieńskim nazwiskiem Chojnacka. To była mistrzyni świata i Europy, wielokrotna mistrzyni Polski, a także olimpijka z Pekinu, z 2008 roku. Błyskawica może się także pochwalić znakomitymi wychowankami. Jednym z nich jest Rafał Jackowiak, swego czasu wicemistrz świata juniorów. Teraz w jego ślady idą kolejni zawodnicy.

– Pierwsze kroki u nas stawiali m.in. Julia Wieczorek, Patryk Kulczyński i Dominik Rzepczyński. Ta pierwsza jest obecnie juniorką Stomilu Poznań, a dwaj pozostali rywalizują wśród młodzieżowców. Patryk broni barw Zawiszy Bydgoszcz, a Dominik AZS AWF Poznań. Wybijający się zawodnicy od nas odchodzą, ponieważ w większych i bogatszych klubach mają szansę na sportowy rozwój. To normalna kolej rzeczy. My jesteśmy dumni z ich osiągnięć i cały czas im kibicujemy – zapewnia Lidia Konewka-Rzepczyńska.

Tych osiągnięć jest zresztą sporo. Patryk Kulczyński nie tak dawno został bowiem brązowym medalistą akademickich mistrzostw świata w K4. Julia Wieczorek natomiast może się pochwalić brązowym medalem mistrzostw Europy w swojej kategorii wiekowej. Na ostatnich mistrzostwach Polski juniorów zdobyła też trzy krążki. Wszystkie z najcenniejszego kruszcu. Mieszkanka Rokietnicy triumfowała w konkurencjach K1 na 500 m, K1 na 200 m i K1 na 5000 m.

Obecni reprezentanci Błyskawicy także nieźle sobie radzą. Świadczyć o tym mogą ich wyniki uzyskane na tegorocznych mistrzostwach Polski LZS, które odbyły się w Wolsztynie. Tam medale zdobyli Leon Wiśniewski, Marcin Grzechowski, Franciszek Kupczyk oraz Tomasz Piszora. Bardzo dobrze radzili sobie również Szymon Drozdowski, Jan Wiśniewski, Nikodem Rzepczyński, Franciszek Habdas, Arnold Węcławski, Mateusz Marciniak i Szymon Habdas. Wszyscy oni wystartują w sobotę na Jeziorze Pamiątkowskim. I pewnie po raz kolejny – jak na reprezentantów Błyskawicy przystało – błysną formą.

Opublikowano: 7 września 2018