Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Niedziela w Szreniawie

16 lipca na terenie Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie odbędzie się piętnasta edycja imprezy o charakterze edukacyjno-rekreacyjnym pod nazwą „Niedziela w Muzeum”. Tradycyjnie jest ona organizowana we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu, a w szczególności z jej Wydziałem Prewencji. Od pięciu lat poszerzono zakres tematyczny wydarzenia o spółdzielczość z okazji obchodzonego w tym czasie Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości.

Od początku impreza odbywa się pod hasłem “Bezpieczeństwo naszą wspólną sprawą”, co określa główne jej cele i założenia. Tym samym Muzeum wspiera i afirmuje ideę bezpieczeństwa, począwszy od zachowania odpowiednich reguł bezpieczeństwa przy pracach rolniczych, do zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w miejscach pracy i wypoczynku. W sposób szczególny impreza adresowana jest do dzieci i młodzieży. Świadczą o tym liczne stanowiska i pogadanki, odbywające się podczas imprezy, dotyczące wypoczynku nad wodą czy zachowania ostrożności w kontaktach ze zwierzętami.

W tradycję imprezy wpisuje się kwesta na rzecz PCK oraz akcja zbiórki krwi na rzecz dzieci poszkodowanych w wypadkach drogowych. W czasie festynu po raz kolejny zostaną przeprowadzone pokazy sprawności psów i koni służących w wielkopolskiej policji, które cieszą się od lat niesłabnącym zainteresowaniem zwiedzających. Hasło imprezy “Bezpieczeństwo naszą wspólną sprawą” potraktowane zostanie wieloaspektowo: w odniesieniu do ludzi, zwierząt oraz dziedzictwa kulturowego.

Na imprezie nie zabraknie również typowo rekreacyjnych punktów w postaci wyznaczonych miejsc piknikowych, stoisk gastronomicznych oraz handlowych. W trakcie festynu zaplanowano m.in.:
• pokazy wyszkolenia psów i koni służących w policji
• liczne stanowiska Wydziału Prewencji z udziałem słynnej jego maskotki – Sierżanta Pyrka
• miasteczko ruchu drogowego
• pokaz pracy zabytkowych maszyn i ciągników rolniczych oraz lokomobili parowej „Hipolina”
• stanowiska interaktywne i zabawowe dla dzieci
•  zwiedzanie labiryntu kukurydzianego
• pokazy pracy twórców ludowych i rzemieślników
• akcja poboru krwi na rzecz dzieci poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych
• prezentacja działalności i produktów wielkopolskich spółdzielni w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości

W części artystycznej wystąpią Capella Canta Brass – zespół instrumentalny grający muzykę rozrywkową i filmową, a także  Blue Voice – duet muzyczno-wokalny wykonujący szlagierowe utwory polskie oraz zagraniczne. Dla wszystkich, którzy w czasie trwania imprezy honorowo oddadzą krew  w zorganizowanym przez Muzeum mobilnym punkcie poboru krwi i okażą wydane zaświadczenie w kasie muzealnej – wejście w tym dniu jest bezpłatne. Ambulans będzie do dyspozycji w godz. 10.00 – 15.00 na parkingu przy Muzeum.

Opublikowano: 5 lipca 2017