Menu główne
Powiat Poznański

Prasowa17
Radiowa17
Facebook
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Fundusze Europejskie
Kalendarz imprez
<< Sty 2019 >>
ponwtśrczwptsobnie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

O tunelu w Plewiskach

Zakończyły się konsultacje społeczne związane z powstaniem tunelu w Plewiskach pod międzynarodową linią kolejową z Warszawy do Berlina. Miałby on przede wszystkim rozwiązać problemy podróżujących ul. Grunwaldzką. I właśnie budowa tego tunelu była tematem przewodnim kolejnego spotkania w ramach cyklu “Spotkajmy się w Powiatowej17.”, które odbyło się 21 marca w Szkole Podstawowej nr 2 w Plewiskach.

Na pytania mieszkańców odpowiadali m.in. starosta poznański Jan Grabkowski, wójt Komornik  Jan Broda, przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich oraz Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu oraz Małgorzata Degórska, sołtys Plewisk. W trakcie spotkania mówiono także o tym, że w ramach węzła przesiadkowego ma powstać parking na 200 samochodów. – Ta koncepcja jest lepszym rozwiązaniem. Ma kosztować 76 mln złotych. Proponowana wcześniej budowa wiaduktu, byłaby dwa razy droższa – mówił Jan Grabkowski, który uczestnikom spotkania opowiedział również o projekcie Poznańskiej Kolei Metropolitarnej.

Mieszkańców interesowało jak budowa węzła wpłynie na zmianę zachowań komunikacyjnych. Czy budowa tunelu zachęci mieszkańców do wyboru tej trasy a nie innej, jaką drogą będzie się dojeżdżać do parkingu, czy możliwa jest budowa linii tramwajowej, czy będzie więcej połączeń autobusowych oraz jak większa liczba połączeń kolejowych na tej trasie w ramach ruszającej w czerwcu kolei metropolitarnej wpłynie na ruch na ul. Grunwaldzkiej? Jeżeli projekt węzła transportowego otrzyma dofinansowanie unijne w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych to powinien zostać zrealizowany do 2022 roku.

Akcję społeczną „Spotkajmy się w Powiatowej 17.” organizują Fundacja Barak Kultury i poznańska redakcja „Gazety Wyborczej”, a wspiera finansowo powiat poznański. Cykl siedemnastu debat ma przyczynić się do zdiagnozowania wyzwań i wypracowania nowoczesnych rozwiązań zadań, przed którymi stoją gminy powiatu poznańskiego. Akcja “Spotkajmy się w Powiatowej 17.” to próba zwrócenia uwagi na procesy, jakie zachodzą w miastach powiatu, a przede wszystkim to chęć wyszukiwania takich kierunków ich rozwoju, by stały się one atrakcyjnymi miejscami do życia dla swoich mieszkańców.

Akcję „Spotkajmy się w Powiatowej 17.” można śledzić na łamach poznańskiego wydania „Gazety Wyborczej” lub na jej stronie internetowej.

Autor: Anna Jaworska

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 21 marca 2018