Od grudnia warsztaty w Luboniu

logo głos wielkopolski

Głos Wielkopolski, 14-15 listopada 2015

W Luboniu powstaną Warsztaty Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych. Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Wspólna Droga” zbiera pieniądze na remont pomieszczeń. – Warsztaty są tworzone z myślą o osobach powyżej 24. roku życia, o różnym stopniu niepełnosprawności fizycznej, oraz intelektualnej. Zauważamy potrzebę stworzenia lokalu, który będzie pełnić funkcję miejsca pracy dla podopiecznych naszej organizacji – mówi Teresa Zygmanowska ze stowarzyszenia. I dodaje, że wielu rodziców, którzy kosztem rezygnacji z pracy zajmowało się dotychczas całodobową opieką nad dzieckiem, dzięki warsztatom będzie mogło wrócić do aktywności zawodowej.

Aktualnie rodzice osób dotkniętych niepełnosprawnością mieszkający w Luboniu muszą dowozić swoje dzieci do ośrodków znajdujących się na terenie Poznania albo innych gmin. Lubońskie stowarzyszenie liczy 80 członków. Organizacja działa od 2004 roku. Zrzesza osoby wymagające szczególnej opieki, ich rodziców, opiekunów, a także ludzi, którzy dobrowolnie chcą pomagać. Instytucja urządza wyjazdy integracyjne, wycieczki, spotkania i zabawy. Uczestnicy zajęć uczą się samodzielności, oraz radzenia sobie w różnych sytuacjach życiowych.

– Chcemy, by osoby niepełnosprawne z Lubonia i okolic nie pozostawały na marginesie życia społecznego – podkreśla Magdalena Adamska z zarządu stowarzyszenia. Pomieszczenia adaptowane na potrzeby warsztatów znajdują się w dawnym budynku hotelu Lech, obok zakładów chemicznych Luvena w Luboniu. Prace remontowe już trwają, jednak do pełnego przystosowania obiektu brakuje jeszcze znacznej kwoty pieniędzy. Projekt otrzymał dofinansowanie na działalność z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie z zastrzeżeniem, że dzienny ośrodek rehabilitacyjno-szkoleniowy rozpocznie działalność najpóźniej 15 grudnia tego roku. Członkowie organizacji aktywnie poszukują darczyńców.

Opublikowano: 17 listopada 2015