Oddam dworzec w dobre ręce

Gazeta Wyborcza Wysokie Obcasy, 17 października 2015

Wiele dworców to perełki wpisane do rejestrów zabytków. Wystarczyło je wyremontować, oczyścić z narośli budek i straganów, by znowu zachwycały. Albo oddać we władanie muzeom, teatrom, kinom, centrom kultury.

… Choć zdarza się to rzadko – na dworcu można też zamieszkać. Jako pierwsi w Europie zrobili to Katarzyna i Zbigniew Bekasiakowie, poznańscy przedsiębiorcy. Zabytkową drewnianą stację w podpoznańskim Puszczykowie kupili z ogłoszenia w “Głosie Wielkopolskim” w 1995 roku (była niepotrzebna, od kiedy tuż obok, w latach 70. wybudowano nowy dworzec). Kosztowała wówczas tyle co dobry samochód, ale remont pochłonął wielokrotność tej sumy.

…W 2014 roku dzięki współpracy ze starostą, powiatowym konserwatorem zabytków i burmistrzem miasta udało się wyremontować i ponownie uruchomić zabytkowy zegar na dworcowej wieży, a pani Katarzyna jest zapraszana na konferencje poświęcone konserwacji zabytków, na których opowiada o przywracaniu świetności zabytkowej stacji.

Opublikowano: 20 października 2015