MenuMenu główne
Powiat Poznański



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Otwarcie WTZ w Luboniu

Pod koniec ubiegłego roku zaczęły funkcjonować Warsztaty Terapii Zajęciowej w Luboniu. Zawodowo i społecznie rehabilituje się z nich 20 osób z niepełnosprawnością. Zajęcia prowadzone są w budynku po dawnym Hotelu Lech przy ul. Romana Maya. Nim WTZ powstał, niepełnosprawni mieszkańcy Lubonia i okolic dojeżdżali do placówek terapeutycznych w Poznaniu oraz w Puszczykowie.    

Warsztat prowadzi Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Wspólna droga” w Luboniu. Początki istnienia organizacji wiążą się ze spotkaniem w Szkole Podstawowej nr 2, kiedy dzieci z niepełnosprawnościami odwiedził święty Mikołaj. Niespodzianką od darczyńcy, oprócz tradycyjnych upominków, była oferta cotygodniowych popołudniowych zajęć pod opieką nauczycieli SP nr 2.

„Wspólna droga” została wpisana do rejestru stowarzyszeń 10 lutego 2005 roku, a 5 września 2006 do rejestru organizacji pożytku publicznego. Misją Stowarzyszenia jest niesienie wszechstronnej pomocy we wszystkich dziedzinach życia, głównie mieszkańcom Lubonia z różnymi niepełnosprawnościami i ich rodzinom. Potrzebę utworzenia WTZ organizacja dostrzegała od dłuższego czasu. Jej realizacja nie była prosta – brakowało pomieszczenia, środków na adaptację do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, na wyposażenie…

Oficjalne otwarcie placówki nastąpiło 4 stycznia. Wziął w niej udział m.in. Zygmunt Jeżewski, Członek Zarządu Powiatu Poznańskiego, Elżbieta Tonder, pełnomocnik Starosty Poznańskiego do spraw osób niepełnosprawnych, Teresa Gromadzińska, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Poznaniu, Elżbieta Bijaczewska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Małgorzata Halber, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Poznaniu, radni powiatu, Irena Skrzypczak, członek Powiatowej Społecznej Rady do spraw osób niepełnosprawnych, Małgorzata Machalska, burmistrz Lubonia, Teresa Zygmanowska, przewodnicząca Rady Miasta Luboń i inni, licznie zebrani goście.

– Ktoś kiedyś powiedział, że o wartości społeczeństwa świadczy stosunek do osób starszych i niepełnosprawnych. W Luboniu na rzecz tej grupy czyni się wiele. Życzę uczestnikom, aby w nowym miejscu w pełni rozwijali swoje talenty i dobrze się czuli, a kadrze Stowarzyszenia „Wspólna droga” satysfakcji z działalności na rzecz niepełnosprawnych – mówił Zygmunt Jeżewski.

Podziękowania od Zarządu „Wspólnej drogi” otrzymały osoby wspierające utworzenie Warsztatu, a wśród nich inż. Adam Machalski, który wraz z zespołem budowlańców dostosował pomieszczenie dawnego Hotelu „Lech” do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Były wyrazy uznania i gratulacje. Z poruszającą prezentacją polskich kolęd wystąpiła Paulina Przebitkowska, podopieczna Stowarzyszenia.  – Wraz z uczestnikami na tej właśnie wspólnej drodze wyznaczamy sobie cele do osiągnięcia. Nie pozostaje nam nic innego jak tylko chylić czoła przed wszystkimi, którzy zaangażowali się w powstanie WTZ – powiedziała Beata Depczyńska, kierownik Warsztatu.

Terapia jest prowadzona w czterech pracowniach: gospodarstwa domowego, plastycznej i rzemiosł różnych, ogrodniczo-bukieciarskiej, edukacyjnej i umiejętności społecznych. W każdej pracowni w zajęciach bierze udział pięć osób. Placówka posiada salę rehabilitacyjną do ćwiczeń usprawniających, a także zapewnia uczestnikom wsparcie psychologiczne. 4 stycznia można było zobaczyć pierwsze wytwory artystyczne wykonane w WTZ.

Tekst i zdjęcia: Karolina Kasprzak („Filantrop Naszych Czasów”)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 5 stycznia 2016