Pałac w Rogalinie na liście Pomników Historii

logo radio poznań

Radio Poznań, 20 kwietnia 2018

Prezydent Andrzej Duda wpisał kolejne dziesięć zabytków na listę polskich Pomników Historii, wśród nich są: zespół dworsko-parkowy w Koszutach w powiecie średzkim oraz zespół pałacowy z ogrodem i parkiem w Rogalinie.
Ten tytuł otrzymują wyjątkowe obiekty o najwyższych w skali kraju wartościach historycznych, architektonicznych, artystycznych i naukowych.

Nowe pomniki historii to oprócz Rogalina twierdza Wisłoujście w Gdańsku, zespół zamkowo-parkowy w Krasiczynie, zespół katedralno-zamkowy w Kwidzynie, zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, Wzgórze Tumskie w Płocku, zespół dawnego klasztoru Norbertanek w Strzelnie, sanktuarium pielgrzymkowe w Świętej Lipce i ruiny zamku Krzyżtopór w miejscowości Ujazd.

To prestiżowe wyróżnienie nadano w sumie od 1994 roku 91 zabytkom. Ma ich być sto na 100-lecie odzyskania niepodległości. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Z Wielkopolski na tej liście znajdują się już: katedra gnieźnieńska, zespół klasztorny w Gostyniu, zespół parkowo-zamkowy i kościół w Kórniku, opactwo cysterskie w Lądzie, Ostrów Lednicki, poznańskie Stare Miasto, rezydencja w Rydzynie.

Opublikowano: 23 kwietnia 2018