Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Perły baroku w Suchym Lesie

W sobotę 21 maja odbył się kolejny koncert z cyklu „1050 lat muzyki w Polsce”. „Perły Baroku” rozbrzmiały w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suchym Lesie. Organizatorem całego wydarzenia jest Fundacja Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego Europejczyk. Projekt realizowany jest  dzięki współfinansowaniu przez Powiat Poznański.

W koncercie wzięli udział muzycy profesjonaliści oraz utalentowana młodzież z poznańskich szkół muzycznych. Jak już sam tytuł koncertu wskazuje słuchacze przenieśli się w czasy intensywnego rozwoju sztuki w Europie i mogli dowiedzieć się jak jej rozwój przebiegał  w Polsce. Koncert rozpoczął się utworem niemieckiego kompozytora i organisty Johanna Pachelbela – Kanonem D-dur w wersji na troje skrzypiec, altówkę, wiolonczelę i klawesyn.

Następnie rozbrzmiewały takie utwory jak Koncert d-moll na dwoje skrzypiec J.S. Bacha, III Sonata h-moll Halenserowsk na flet i klawesyn  G.F. Haendla, La folia na skrzypce i klawesyn A. Corellego. Pięknie współbrzmiące  skrzypce jak i subtelny, ale cudownie brzmiący we wnętrzu kościoła dźwięk fletu przełamały mocno i głęboko brzmiące organy w Preludium i Chaconie C-dur wczesnobarokowego kompozytora D. Buxtehudego.

Nie zabrakło również polskich przedstawicieli tego okresu. Można było wysłuchać Canzoni e concerti Tamburetta A. Jarzębskiego czy sonaty na dwoje skrzypiec i b.cS.S. Szarzyńskiego. Zwieńczeniem koncertu była „Wiosna” Antonio Vivaldiego z cyklu „Cztery Pory Roku”. Piękne słowo prowadzącego koncert – Piotra Niewiedziała pozwoliło wzbogacić wiedzę słuchacza o czasach w jakich przyszło tworzyć tylu wspaniałym artystom.

Muzyce towarzyszyła projekcja multimedialna dotycząca malarstwa i architektury baroku. Zaprezentowane perełki muzyczne XVII i XVIII wieku zostały przyjęte przez publiczność gromkimi brawami. Kolejny koncert „Klasyka Mistrzów” z cyklu „1050 lat muzyki w Polsce”, na który już dziś wszystkich  serdecznie zapraszamy, odbędzie się 10 września o godz. 18.00 w Centrum Kultury w Przeźmierowie.

Autor: Katarzyna Dzięcioł

Opublikowano: 25 maja 2016