MenuMenu główne
Powiat Poznański



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Polityki publiczne – konferencja

W dniach 6-7 kwietnia odbyła się konferencja naukowa pt. “Polityki publiczne w Polsce – między centralizmem a lokalizmem”, której organizatorem był Zakład Badań Władzy Lokalnej i Samorządu Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Partnerem konferencji był Starosta Poznański – Jan Grabkowski. Patronat honorowy nad konferencją objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Starosta Poznański Jan Grabkowski oraz Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak. Konferencja zgromadziła ponad 50 naukowców z całej Polski oraz zagranicy. Wykład otwierający wygłosił prof. Robert Krimmer z Tallinn University of Technology, przebywający w Polsce w ramach programu „Akademicki Poznań”.

Przedmiotem obrad w sześciu panelach oraz dyskusji plenarnej były szeroko rozumiane polityki publiczne, postrzegane jako domena rządu, który podejmuje działania mające realny wpływ na życie obywateli. Konsekwencją ich wdrażania jest regulowana odgórnie alokacja środków i odpowiedzialności. W takim ujęciu polityki publiczne mają zatem charakter scentralizowany i często tylko symbolicznie uwzględniają dążenia określonych grup społecznych.

Polityki publiczne w coraz większym stopniu stają się jednak forum współpracy różnych środowisk, które wywodzą się z kręgów pozarządowych. Jest to przede wszystkim rezultat procesów decentralizacyjnych prowadzących do samoorganizacji społeczności lokalnych, rozwoju samorządności i większej spójności społeczno-gospodarczej. Tego typu tendencje w naturalny sposób służą rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego i tworzeniu kapitału społecznego, a więc przyczyniają się do zwiększenia partycypacji w rozwiązywaniu problemów na poziomie lokalnym.

Efektem wygłoszonych referatów oraz toczonych dyskusji będzie publikacja artykułów naukowych w czasopismach oraz monografiach naukowych.

Autor: dr Paweł Antkowiak

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 10 kwietnia 2017