Nawigacja
Powiat Poznański

Prasowa17
Radiowa17
Telewizyjna17
Telewizja STK 17
Aktywniość projektowa powiatu poznańskiego


Kalendarz imprez
<< Kwi 2018 >>
ponwtśrczwptsobnie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Popularyzują mięso i tradycję

Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu wraz z Ogólnopolskim Cechem Rzeźników Wędliniarzy i Kucharzy tradycyjnie już przed Wielkanocą organizuje cykl imprez pod wspólną nazwą „Wielkanoc – Mięsne Święta – Polska Tradycja”. Wydarzenia te organizowane są pod auspicjami Związku Rzemiosła Polskiego i Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP oraz Starosty Poznańskiego Jana Grabkowskiego.

Organizatorzy cyklu „Wielkanoc – Mięsne Święta – Polska Tradycja” wychodzą z założenia, że Wielkanoc jako najbardziej mięsne święta sprzyja – jak żaden inny okres w ciągu roku – popularyzacji idei żywienia człowieka w oparciu o mięso i jego przetwory. To także czas na zaprezentowanie dziedzictwa i przed wszystkim bogactwa naszej Regionalnej Kuchni. Wielkopolska tradycja kulinarna zawsze słynęła z bogactwa szynek, kiełbas czy wędzonek…

– Mamy powody do dumy i z dumą ten dorobek prezentujemy w czasie cyklu „Wielkanoc – Mięsne Święta – Polska Tradycja”. Przy okazji z pewnym rozrzewnieniem wspominamy początki tego cyklu. Przed kilkunastu laty certyfikacja organizowana w jego ramach miała jedynie zapobiegać “psuciu” receptur kiełbasy białej, wielkopolskiej, parzonej. Tej samej kiełbasy, która dziś pomyślnie rozpoczęła ubieganie się o unijne oznaczenia. Przez kilka tygodni będziemy starali się zwrócić szczególną uwagę zarówno producentów jak i klientów na to z czego w Wielkopolsce słyną tradycyjne, wielkanocne jadłospisy – zapewniają organizatorzy.

Każdy konkurs, certyfikacja czy grupowa ocena mobilizuje producentów, zakłady rzemieślnicze, pozwala na nowo docenić stare receptury. Zwłaszcza gdy przynoszą one konkursowe laury i tytuły coraz bardziej doceniane przez klientów. Należy zatem wykorzystać okazję, by pokazać to co polskie, wielkopolskie, tradycyjne… Obecnie cykl wydarzeń „Wielkanoc – Mięsne Święta – Polska Tradycja” ma nie tylko ugruntowaną pozycję w kalendarzu imprez branżowych, ale także spore uznanie wśród konsumentów. Organizatorzy chcą go jednak cały czas wzbogacać.

Jednym z pomysłów jest konkurs na restauracje, które serwują najbardziej tradycyjną, mięsną potrawę wielkanocną charakterystyczną dla naszego miasta i powiatu. Ocena wyrobów przedstawionych do certyfikacji i konkursu kulinarnego planowana jest na 9 lutego, w godz. 9.30-11.30 lub 11.30-13.30 w hali nr 10 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Certyfikacje są przeprowadzane od lat. Organizatorzy mają zatem sprawdzony system oceny i przede wszystkim doświadczenie logistyczne. Ogłoszenie wyników nastąpi podczas uroczystego Ogólnopolskiego Wielkanocnego Spotkania Hodowców, Przetwórców i Handlowców Branży Mięsnej w Poznaniu.

Wyroby oceniane będą przez Komisję Konsumencką i Komisję Ekspertów, której tradycyjnie przewodniczyć będzie prof. Włodzimierz Dolata z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Certyfikacja tradycyjnych wyrobów wielkanocnych obejmuje sześć kategorii: kiełbasy białej parzonej wielkopolskiej, szynki rolki wielkopolskiej, wędzonki krotoszyńskiej, kiełbasy polskiej wędzonej, szynki ogonówki oraz polędwicy wędzonej.

Informacja o konkursie dla restauracji
Konkurs Regulamin
Karta zgłoszenia – konkurs na najlepszą tradycyjna potrawę

Zdjęcia: Agencja STAMPA, Marzena Rutkowska-Kalisz

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 19 stycznia 2016


Rok Bogusławskiego
100. rocznica Powstania Wielkopolskiego