Powiat pokrywa koszty usunięcia azbestu

epoznan logo

epoznan, 7 marca 2018

Choć problem obecności azbestu w zabudowie naszych miast z pewnością nie jest tak powszechny jak jeszcze kilka lat temu, to cały czas istnieje. Starostwo wychodzi mu naprzeciw. Powiat Poznański kontynuuje swój program, w ramach którego likwidowane są azbestowe pozostałości w prywatnych budowlach. Mieszkańcy powiatu poznańskiego mogą składać wnioski o usunięcie, wywóz i utylizację tego materiału do 10 lipca. Za cały ten proces nie zapłacą ani złotówki.

Powiat poznański już 12 lat temu, jako pierwszy rozpoczął program dopłat w celu eliminacji azbestu z przestrzeni publicznej. – Na początku mieszkańcy powiatu pokrywali 30 procent kosztów całej operacji. Dziś gminy, powiat i fundusz ochrony środowiska ponoszą 100 procent kosztów związanych z demontażem, przewozem i unieszkodliwieniem tych niebezpiecznych materiałów – mówi Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański.

W ciągu ostatnich 12 lat w 17 gminach powiatu poznańskiego usunięto 9,5 tys. ton azbestu. W samym zeszłym roku z funduszy powiatu przeznaczono na ten cel pół miliona zł, dzięki czemu na terenie powiatu azbestu jest teraz ponad tysiąc ton mniej. Konieczność usunięcia szkodliwego materiału z przestrzeni publicznej wynika z z ministerialnego „Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu 2009-2032”. Do wywiązania się z tego obowiązku pozostało jeszcze 14 lat. Jak zauważa starosta poznański, Jan Grabkowski: – Ponieważ obowiązek ten spoczywa na właścicielach budynków, chcemy ich wspierać.

Opublikowano: 8 marca 2018