Powiat również żyje powstaniem (17.09.2018)

logo Gazety Wyborczej

Wycieczki dla uczniów do Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie, debata o powstaniu i uroczysta sesja rady powiatu. W obchody 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego włączył się także powiat poznański. Już od środy 5 września ruszyły Wycieczki do Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie przeznaczone dla uczniów szkół ponadpodstawowych, których organem prowadzącym jest powiat poznański. Wycieczki odbywać się będą do grudnia i obejmą grupę około 2800 uczniów. We wtorek w dwóch grupach – a także w czwartek – muzeum zobaczą uczniowie z Puszczykowa oraz Mosiny. W piątek do Lusowa przyjadą z kolei uczniowie z Bolechowa.

Muzeum w Lusowie powstało ze społecznej pasji państwa Anny i Józefa Grajków. Otworzono je dziesięć lat temu, zbudowała je gmina Tarnowo Podgórne. Muzeum stoi naprzeciwko cmentarza w Lusowie – na którym spoczywa od 1937 r. generał Józef Dowbór-Muśnicki, drugi głównodowodzący armią powstania wielkopolskiego. Nosi imię najsłynniejszego mieszkańca Lusowa – Dowbór-Muśnicki mieszkał bowiem we wsi w latach 1919-1937 w poniemieckim pałacu. Na wystawie można zobaczyć pamiątki po generale, m.in. jego listy.

Gazeta Wyborcza Poznań

Opublikowano: 24 września 2018