Menu główne
Powiat Poznański

Prasowa17
Radiowa17
Facebook
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Fundusze Europejskie
Kalendarz imprez
<< Lut 2019 >>
ponwtśrczwptsobnie
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Zapowiedzi

Zapraszamy na dożynki

Starosta poznański Jan Grabkowski oraz burmistrz miasta i gminy Kórnik Jerzy Lechnerowski zapraszają na dożynki powiatowo-gminne, które w niedzielę, 19 sierpnia odbędą się w Radzewie. – To święto całej naszej małej ojczyzny, czyli powiatu poznańskiego z jego siedemnastoma gminami – mówi starosta poznański.

Dożynki rozpoczną się tradycyjnym korowodem dożynkowym, który o godzinie 12.30 wyruszy spod kaplicy świętego Mikołaja. Po nim nastąpi msza. Wszystkie uroczystości zorganizowane zostaną na boisku sportowym przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. To właśnie tam zgromadzeni goście obejrzą część obrzędową w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej. Tam też nastąpi tradycyjne dzielenie się chlebem oraz rozstrzygnięcie konkursu na wieniec dożynkowy.

W Radzewie nie zabraknie także innych atrakcji. Jedną z nich będzie konkurs pod nazwą „gwóźdź programu” i będzie on polegał na tym, aby jak najszybciej wbić gwóźdź w pieniek. W tym niecodziennym pojedynku wezmą udział wójtowie i burmistrzowie, którzy tego dnia pojawią się w Radzewie. W trakcie dożynek nie zabraknie także atrakcji muzycznych. Tą największą będzie blok muzyczny w ramach projektu „Roztańczona Wielkopolska”. Na scenie pojawią się takie zespoły jak Fanatic, Diadem, Lili oraz Top One. Wcześniej wystąpią także miejscowe Władysie, a na koniec przewidziano zabawę taneczną z Tygrysami Kórnika.

Dożynki, to jednak przede wszystkim święto rolników, czyli tych, którzy dbają o to, aby chleba i innych produktów nigdy nie zabrakło na naszych stołach. – To właśnie ten moment, aby z wdzięcznością i szacunkiem spojrzeć na ich ciężką, codzienną pracę – mówi Jan Grabkowski. – 19 sierpnia zapraszamy zatem tych wszystkich, którzy  chcą miło spędzić czas, a przy tym zapoznać się z tradycją zbioru zbóż oraz obrzędami, które w dawnych czasach towarzyszyły temu istotnemu wydarzeniu na polskiej wsi – dodał starosta poznański.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 24 lipca 2018