Powstanie widziane z Warszawy (03.10.2018)

logo Gazety Wyborczej

Odradzająca się Polska z uwagą przyglądała się powstaniu wielkopolskiemu. – Warszawa nie mogła uczynić za wiele w sprawach Wielkopolski, bo brakowało jej armii – mówił prof. Tomasz Nałęcz podczas środowej debaty w poznańskim hotelu Bazar.

– Powstanie wybuchło w dobrym momencie i w dobrym zostało zakończone – zapewniał prof. Janusz Karwat w środę w trakcie debaty „O Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919 z perspektywy Krakowa, Warszawy i Poznania”. Odbyła się ona w hotelu Bazar – miejscu zupełnie nieprzypadkowym. To właśnie w Bazarze 26 grudnia 1918 roku zatrzymał się Ignacy Jan Paderewski. Wygłosił z okna hotelu przemówienie, które dało początek powstaniu. W środę uczestnicy debaty mogli choć trochę poczuć klimat tamtych czasów dzięki specjalnej oprawie historycznej – w hotelu pojawili się rekonstruktorzy w mundurach.

Debatę zorganizowało starostwo poznańskie. – Powstanie wielkopolskie było jednym z najważniejszych wydarzeń tego regionu. Powiat poznański aktywnie włączył się w obchody stulecia – mówił w środę starosta Jan Grabkowski. Z okazji setnej rocznicy wybuchu powstania powiat poznański zorganizował też konkurs wiedzy o powstaniu dla uczniów szkół ponadpodstawowych i wycieczki do Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie.

Gazeta Wyborcza Poznań

Opublikowano: 4 października 2018