Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Raport o bezrobociu

16 czerwca odbyła się promocja kolejnej edycji „Raportu o bezrobociu absolwentów szkół ponadgimnazjalnych Poznania i powiatu poznańskiego”.

W siedzibie Starostwa Powiatowego odbyła się konferencja prasowa promująca wyniki raportu. Uczestniczył w niej m.in. członek zarządu Powiatu Poznańskiego Zygmunt Jeżewski. Po zakończeniu konferencji członkowie Powiatowej Rady Rynku Pracy oraz zaproszeni goście m.in. z Kuratorium Oświaty czy Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży, dyskutowali o wnioskach płynących z opublikowanego opracowania. W dyskusji wziął także udział Wicestarosta Poznański Tomasz Łubiński.

Jednym z podstawowych wskaźników obrazujących sytuację absolwentów na rynku pracy jest liczba osób, które zarejestrowały się jako osoby bezrobotne. Z analizy danych z ostatnich piętnastu lat wynika, że liczba bezrobotnych absolwentów ulegała wahaniom. Początkowo w latach 2001-2004 liczba ta zwiększała się, a następnie znacznie się obniżyła (w roku 2009), by ponownie wykazywać tendencje wzrostowe.

W latach 2010-2014 odnotowano kolejny okres niewielkiego wzrostu liczby bezrobotnych, natomiast w aktualnym raporcie liczba ta znacząco spadła i osiągnęła najniższy poziom – 1.182 osób. Może to być symptom pozytywnych zmian na rynku pracy, które obserwowane są od końca 2013 roku.

Wśród wniosków płynących z Raportu od kilku lat pojawią się te same zagadnienia, dotyczące:
– doradztwa zawodowego – zwiększenie dostępności doradztwa zawodowego jako niezbędnego elementu procesu wyboru kierunku kształcenia,
– potencjału pracodawców – rozwijania współpracy z pracodawcami na rzecz podnoszenia jakości kształcenia praktycznego (praktyki, staże),
– edukacji – dalszego podnoszenia jakości kształcenia oraz reagowania systemu edukacji na potrzeby rynku pracy, wykorzystanie monitoringu rynku pracy i gospodarki,
– przedsiębiorczość – promocji przedsiębiorczości,
– kształcenie ustawiczne – promocji kształcenia ustawicznego.

Szczegółową analizę danych Raportu oraz całe opracowanie znaleźć można na stronie: www.absolwenci.poznan.pl

Opublikowano: 17 czerwca 2015