Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Śnieżyca kwitnie

Kwitnie „śnieżyca wiosenna”, a co za tym idzie, ruch turystyczny w „Śnieżycowym Jarze”. Apogeum kwitnienia leśnicy przewidują na najbliższy weekend 15-16 marca. Ponieważ wiosna wyjątkowo sprzyja tegorocznemu wzrostowi, trzeba się liczyć, że okres kwitnienia śnieżycy będzie krótki. A zatem korzystajmy ze spacerów do jaru, mając jednak na uwadze, że jest to teren poligonu wojskowego.

Śnieżycowy Jar  to jeden z 6 rezerwatów przyrody, znajdujący się na terenie Gminy Murowana Goślina, o powierzchni 9,27 ha, usytuowany w sąsiedztwie miejscowości Starczanowo i Uchorowo. Ten niezwykły zwiastun wiosny to wyjątkowa i niezwykle oblegana przez turystów atrakcja. Śnieżyca wiosenna jest unikatem na nizinach, bowiem naturalnym miejscem jej występowania są obszary reglowe w Sudetach, Karpatach i Bieszczadach. Do dziś przyrodnicy zastanawiają się, w jaki sposób śnieżyca pojawiła się w tych okolicach. W okresie wiosennym jar urzeka białym dywanem kwiatów. Do rezerwatu wiedzie specjalnie oznakowany (symbolem kwiatu śnieżycy) szlak. Pętla liczy niecałe 5 km i jest doskonałym miejscem wypadowym dla uprawiających nordic walking. W sąsiedztwie rezerwatu wiedzie również szlak konny pn. „Wilczy szlak”.

W dniach od 17 do 31 marca, w godzinach 8:00 – 24:00 od poniedziałku do soboty, na poligonie w Biedrusku odbywać się będą zawody pododdziałów wojsk lądowych (strzelania i ćwiczenia). W tych dniach obowiązywać będzie całkowity zakaz wstępu na poligon, a więc również do „Śnieżycowego Jaru”. Zgodnie z ustawą z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP (Dz. U. z dnia 20.04.2002 r. nr 42 poz. 368 art. 79) osoby, które zostaną zatrzymane będą podlegać karze grzywny.

Dojazd do „Śnieżycowego Jaru”:

• w Murowanej Goślinie, z ul. Poznańskiej, kierujemy się na Mściszewo/Starczanowo – ul. Mściszewską przy parku,
  • na rozjeździe w Mściszewie kierujemy się na Starczanowo,
  • w Starczanowie zostawiamy pojazd i udajemy się specjalnie oznakowanym szlakiem (znak śnieżycy) do Jaru. Pętla liczy ok. 5 km. Sam dojazd do Starczanowa to ok. 6 km w jedną stronę.
  • osoby niepełnosprawne mają do dyspozycji parking przy „Śnieżycowym Jarze”

Autor: Roma Dukat, Urząd Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie

Redaktor: Administrator strony