Spada liczba przestępstw. Czy czujemy się bezpieczni?

epoznan logo

epoznan, 26 kwietnia 2018

Zgodnie ze statystykami i badaniami poziom przestępczości w Poznaniu spada. Jest za to coraz więcej kamer, które każdego dnia śledzą nas na ulicach. Jak wskazują policyjne statystyki w ciągu ostatnich 3 lat niemal o połowę spadła liczba kradzieży i rozbojów. Rzadziej dochodzi też do pobić. Co jednak nie zmienia faktu, że niemal każdego dnia na terenie Poznania i powiatu poznańskiego mundurowi interweniują nawet 300 razy. Za to coraz więcej zdarzeń jest rejestrowanych przez kamery monitoringu. W mieście działa ich już blisko 650, a do końca roku zamontowanych będzie kilkadziesiąt kolejnych. To nie jest tak, że to jest panaceum na wszystkie problemy, ale znacząco pozwala ograniczyć przestępczość, działać prewencyjnie, bądź też pozwala łatwiej znaleźć sprawców – co powoduje też, że ludzie muszą być świadomi tego, że nie pozostaną bezkarni – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Zdaniem socjologa prof. Ryszarda Cichockiego poczucie bezpieczeństwa poznaniaków wzrasta co najmniej od 2005 roku wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej. Emigracja dużej liczby ludzi z Polski, spadek bezrobocia spowodowały, że wiele problemów społecznych zniknęło i również zniknęły różne formy przestępczości z tym związane – mówi prof. Cichocki.

Opublikowano: 27 kwietnia 2018