Starosta dał 1,5 mln zł na zabytki (12.06.2018)

logo Gazety Wyborczej

1,5 miliona złotych na remonty zabytków w powiecie poznańskim zostało rozdysponowane. W tym roku dotacje zostaną przekazane 19 obiektom. To głównie kościoły, ale też np. zamek w Kórniku czy willa w Luboniu, którą zaprojektował Hans Poelzig.

– Od lat otaczamy zabytki w powiecie szczególną opieką przywracając im świetność. Głównym celem takich inwestycji jest zachowanie kulturalnego i materialnego dziedzictwa naszego regionu – mówi starosta poznański Jan Grabkowski.
Ciut więcej na zabytki

Rok temu starosta na remonty zabytków w okolicy Poznania przeznaczył 1,25 mln zł, w tym – trochę więcej, bo 1,5 mln. Dzięki tym pieniądzom prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane w bieżącym roku zostaną przeprowadzone w 19 historycznych budynkach.

Największą kwotę – 260 tys. zł – ponownie otrzyma XVII-wieczny kościół pw. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie. – Gdyby nie powiat i ta dotacja, nigdy nie ruszylibyśmy z remontem – mówi ks. Jan Kwiatkowski, proboszcz parafii. – Dziś wiem, że kościół przetrwa. A był w tak złym stanie, że istniało ryzyko, iż rozpadnie się w ciągu trzech lat. Dotacja nas uratowała – dodaje proboszcz. W tym roku planowane jest zabezpieczenie ścian świątyni, remont fundamentów, wykonanie posadzki i podłogi, a nawet dezynfekcja owadobójcza, odgrzybianie oraz zabezpieczenie ogniochronne elementów drewnianych ścian i podłóg.

Gazeta Wyborcza Poznań

Opublikowano: 13 czerwca 2018