MenuMenu główne
Powiat Poznański



Gminy

Stęszew

Władze:
Burmistrz Miasta i Gminy
Włodzimierz Pinczak

Adres:
ul. Poznańska 11
62-060 Stęszew
tel. 61 8197 120

www.steszew.pl
bip.steszew.pl/

Gmina Stęszew z lotu ptaka

Gminy mają się czym pochwalić…
W maju 2020 roku obchodziliśmy 30-lecie samorządności w naszym kraju. Nie inaczej było w gminach powiatu poznańskiego. Na ich stronach internetowych można było wziąć udział w konkursach wiedzy czy też zobaczyć okolicznościowe filmy nawiązujące do wydarzeń sprzed lat. W sieci nie brakowało też archiwalnych fotografii, które najlepiej pokazują, jak zmieniło się nasze życie na przestrzeni ostatnich 30 lat. Jak wyglądała nasza rzeczywistość pod koniec XX wieku, a jak prezentuje się obecnie. Dla wielu, zwłaszcza młodych ludzi, takie porównania to świetna lekcja najnowszej historii.

Warto zatem pamiętać i przypominać, czego poszczególne samorządy dokonały, i jakie warunki do życia, do pracy, rekreacji i wypoczynku tworzyły mieszkańcom. W związku z tym zapytaliśmy w 17 urzędach gmin powiatu poznańskiego, z czego ich mieszkańcy mogą być najbardziej dumni i czym mogą się pochwalić? Wskazanie tego jednego, najważniejszego osiągnięcia nie było proste i oczywiste, bo wybierać trzeba było z wielu powstałych inwestycji, działań na rzecz obywateli czy też różnego rodzaju inicjatyw społecznych. Oto na co wskazano w Stęszewie:

steszew halaHala widowiskowo-sportowa jest ważnym przedsięwzięciem na inwestycyjnej mapie gminy Stęszew. Budynek posiada zespół pomieszczeń o funkcji rekreacyjnej i administracyjnej wraz z niezbędnym zapleczem technicznym i higieniczno-sanitarnym. Pełne wyposażenie sportowe oraz techniczne umożliwia kompleksową organizację wydarzeń kulturalnych oraz sportowych. Wielofunkcyjność obiektu, a co za tym idzie, oferowany szeroki zakres zajęć i warsztatów pozwala rozwijać zainteresowania i pasje mieszkańców gminy.

Krótko o gminie…
Powierzchnia gminy wynosi 17 522 ha. Jest to gmina w przeważającej części rolnicza. Bliskość Poznania oraz korzystne położenie komunikacyjne przy drogach: krajowej nr 5 prowadzącej do Wrocławia oraz nr 32 do Zielonej Góry sprawia jednak, iż gmina coraz intensywniej się rozwija. Jest to kraina niezwykle atrakcyjna turystycznie. Lodowiec skandynawski pozostawił po sobie lekko faliste i pagórkowate tereny z malowniczo rozrzuconymi jeziorami i lasami. Urokliwy krajobraz zachęca do spędzania wolnego czasu na pieszych wycieczkach, a także sprzyja uprawianiu turystyki wodnej. Można także zwiedzać tutaj liczne zabytki architektury, głównie sakralnej.

Atrakcyjne turystycznie położenie gminy daje impuls do rozwoju działalności usług hotelarskich. Turyści znajdą tu zarówno hotele o wysokim standardzie jak również niewielkie gospodarstwa agroturystyczne, w których można wypocząć w ciszy, z dala od miejskiego zgiełku wielkiego miasta. Gmina od lat korzysta z możliwości, jakie daje turystyka biznesowa. Firmy znajdą tu idealne warunki do organizowania bankietów, imprez okolicznościowych, konferencji i seminariów. Atrakcją wieczorów są ogniska z pieczeniem barana czy prosiakiem, można także skorzystać z sauny, pograć w tenisa, bądź udać się w plener na przejażdżkę bryczką. Wspaniałe pałace, które zostały zaadaptowane na luksusowe hotele przyciągają turystów z kraju i zagranicy. Bliskość Wielkopolskiego Parku Narodowego sprawia, że pracownicy rodzimych i zagranicznych firm podczas podróży służbowych, konferencji czy seminariów łączą pracę zawodową z wypoczynkiem.

Ciekawostką dla miłośników zanikających instrumentów jest działająca przy Stęszewskim Domu Kultury Młodzieżowa Kapela Dudziarska “Koźlary”. Kultywuje ona tradycję gry na dudach wielkopolskich, instrumencie niegdyś bardzo popularnym, obecnie niemal całkowicie zapomnianym. W repertuarze kapeli są kolędy, polka koszalińska i polka powitalna oraz tradycyjna muzyka dudziarska. Młodzi ludzie występują w strojach z okolic Buku i Stęszewa.

Redaktor: Administrator strony
Opublikowano: 6 lutego 2014