Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Sukces sprawnej firmy z Buku

Trzy lata temu powiat poznański ruszył z projektem „Sprawna firma – promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia w powiecie poznańskim” poszukując osób z ciekawymi pomysłami na własną firmę. Dzisiaj, o jednej z nich możemy przeczytać na łamach magazynu „Forbes”.

„-Trzy lata temu byłem jedną z pierwszych osób, która otrzymała świadectwo kwalifikacji UAVO (ang. Unmanned Aerial Vehicle Operator), a później wystąpiłem o dofinansowanie z Unii Europejskiej – mówi Dariusz Wąsowicz, właściciel firmy Iron Sky z Buku pod Poznaniem. – Otrzymałem je i rozpocząłem działalność. Firma szybko się rozrasta. Dzisiaj prowadzę szkolenia na operatora dronów w całej Polsce w zakresie VLOS (ang. Visual Line of Sight), czyli loty w zasięgu wzroku, i BVLOS (Beyond Visual Line of Sight) – poza zasięgiem wzroku. Chcę otworzyć w kraju kilkanaście punktów szkolenia operatorów dronów, dlatego poszukuję partnerów.

Drony pełnią służbę w rolnictwie – są używane do monitorowania stanu upraw bądź dokumentowania szkód wyrządzonych przez zwierzęta. Specjaliści pracują też nad sposobami wykorzystania bezzałogowców do transportu krwi, szczepionek oraz leków. W toku jest specjalny projekt AirVein. Jeszcze w tym roku mają być przeprowadzone pierwsze loty testowe z centrum krwiodawstwa do szpitala. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, system transportu krwi będzie gotowy do pracy za dwa, trzy lata.

– Usługa z użyciem drona jest lepsza, tańsza i bardziej dostępna niż lotnicza – dodaje Dariusz Wąsowicz. Można nim dolecieć wszędzie tam, gdzie nie można użyć śmigłowca.”

Również pozostałych 9 uczestników projektu „Sprawna firma (…)”uruchomiło własne działalności gospodarcze, m.in. w takich dziedzinach działalności jak fryzjerstwo, kosmetyka, usługi taksówkarskie, rękodzieło artystyczne, usługi budowlane i naprawcze, opieka nad dziećmi i fotografia reklamowa.

– Na tę chwilę  jeszcze nie wiemy czy projekt zostanie powtórzony. W nowym rozdaniu unijnym jest sporo pieniędzy na tak zwane projekty miękkie. W momencie ogłoszenia konkursów, w zależności od sytuacji, będziemy aplikować o realizację kolejnych projektów – przekonuje Tomasz Łubiński – Wicestarosta Poznański

Fragmenty artykułu „Jak śledzić niesforne drony? Polska firma znalazła rozwiązanie”, Forbes, 07/2016

Redaktor: Anna Jaworska
Opublikowano: 22 lipca 2016