Menu główne
Powiat Poznański

Prasowa17
Radiowa17
Facebook
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Fundusze Europejskie
Kalendarz imprez
<< Gru 2018 >>
ponwtśrczwptsobnie
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Święto krwiodawstwa

14 listopada był prawdziwym świętem krwiodawstwa w powiecie poznańskim. Już od wczesnych godzin rannych przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Poznaniu stanął krwiobus, gdzie można było oddać krew. Do wzięcia udziału w akcji zadeklarowały się 34 osoby. 27 z nich oddało krew. W tym gronie było 14 pracowników Starostwa Powiatowego w Poznaniu. Dzięki temu zebrano 12 litrów i 150 ml krwi.

Ukoronowaniem dnia było spotkanie z najbardziej zasłużonymi krwiodawcami powiatu poznańskiego zorganizowane przez Starostę Poznańskiego wraz z Komisją Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Rady Powiatu w Poznaniu. Na spotkaniu obecni byli również członkowie Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Powiecie Poznańskim. – W ten sposób chcemy wyrazić wdzięczność wobec ich szlachetnej postawy. Docenić działalność na rzecz ratowania ludzkiego życia – powiedział starosta poznański Jan Grabkowski.

Krwiodawcy są obecni tam, gdzie wymaga tego dobro drugiego człowieka. Kto nie doświadczył, jak cennym darem jest krew, nie docenia gestu setek krwiodawców. Bo krew to dar życia. – Sam tego doświadczyłem na przełomie roku, kiedy to miałem problemy zdrowotne. To właśnie w takich sytuacjach docenia się to, co robią dla nas krwiodawcy. To spotkanie jest po to, aby im za to wszystko podziękować – dodał wyraźnie wzruszony starosta.

Zasłużeni krwiodawcy zostali uhonorowani już po raz czwarty. Imienne medale w kształcie „krwinki” wręczali im Jan Grabkowski oraz Marek Lis, przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Rady Powiatu w Poznaniu. O wytypowanie pięciu najbardziej zasłużonych ofiarodawców, zwrócono się do wszystkich klubów HDK i jedynego stowarzyszenia działającego na terenie powiatu.

W gronie wyróżnionych był m.in. Zdzisław Wleklak od 15 lat prezes HDK PCK przy Urzędzie Gminy Komorniki, który oddał już 62 litry krwi! – Robię to, ponieważ uważam to za swój obowiązek. Przy okazji chciałbym wszystkich zachęcić do tego, aby zostali krwiodawcami. I to bez względu na grupę krwi jaką posiadają – powiedział jeden z powiatowych rekordzistów.

Na spotkaniu obecni byli również wszyscy prezesi klubów HDK z powiatu poznańskiego, którzy otrzymali podziękowania od starosty poznańskiego, a także drobne upominki. Był wśród nich Jerzy Zieliński z HDK PCK „Lubonianka”. – Zacząłem oddawać krew zaraz po tym jak zostałem pełnoletni. Do momentu, gdy skończyłem 65 lat oddałem 187 litrów – mówił prezes.

Uroczystość uświetnił koncert Zespołu Rocksway, który przedstawił stare polskie przeboje w nowych aranżacjach. Po koncercie uczestnicy spotkania udali się na słodki poczęstunek. Poniżej lista nagrodzonych krwiodawców:

HDK PCK im. Floriana w Kórniku
Kamila Ambrożak, Maria Biskupska, Jolanta Majchrzycka, Zygmunt Grzywacz, Ryszard Krajewski

Stowarzyszenie „Dar Serc” w Tarnowie Podgórnym
Małgorzata Mleczak, Anna Kabat, Mieczysław Paczkowski, Danuta Śmidoda, Waldemar Walter

HDK PCK w Swarzędzu
Grażyna Łużyńska, Roman Łużyński, Ryszard Strzałka, Wojciech Michalak, Paweł Andrzejewski

HDK PCK „Gośliniacy” w Murowanej Goślinie
Józef Twardoń, Adam Pietrowiak, Mateusz Przybyszewski, Sławomir Malec, Wiesław Stankowiak

HDK PCK „Lubonianka” w Luboniu
Mikołaj Andrzejak, Stanisław Sobkowski, Mirosław Szajkowski, Zbyszko Wojciechowski, Józef Wyzujak

HDK PCK w Kostrzynie
Justyna Korcz, Beata Adamska, Jadwiga Hoffmann, Dariusz Hertel, Bernard Michałowski

HDK PCK „Błękitna Kropelka” Biedrusko
Magdalena Ruta, Agnieszka Łęcka, Emil Kocurek, Wojciech Pawlak, Maciej Fouda

Klub HDK PCK w Czerwonaku
Kazimierz Gajewy, Paweł Prokop, Mariusz Lis, Józef Merda, Wojciech Skrzekut

Klub HDK PCK przy Urzędzie Gminy Komorniki
Zdzisław Wleklak, Małgorzata Degórska, Cezary Cybulski, Marek Polowinski, Lucjan Pędrak

O akcji w PTV3 Poznań

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 14 listopada 2017