Symfonia na skrzypce i DJ

„Symfonia na skrzypce i DJ Vol.2”, to już druga odsłona uznanego w całym kraju projektu edukacji kulturalnej, którego pierwsza edycja od początku 2017 roku została zaprezentowana dla stu szkół z terenu całego kraju, w tym placówek szkolnych powiatu poznańskiego oraz w ramach akcji “Z podwórka na stadion”. Głównym wątkiem akcji jest zaprezentowanie muzyki klasycznej w nowoczesnym, współczesnym wydaniu, która rozbudza ciekawość młodych słuchaczy i zachęca do odkrywania muzyki poważnej.

– Dlatego w naszym przedsięwzięciu łączymy historię ze współczesnością, wykorzystujemy do tego muzykę pop, rock, house i dubstep. Program jest dostosowany odpowiednio do grup wiekowych – zapewniają organizatorzy. 45-minutowy koncert przygotowany jest w duecie. Tworzą go skrzypek Tomasz Dolski, najmłodszy zdobywca prestiżowej nagrody muzycznej Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR „Kryształowy Kamerton”, laureat drugiego miejsca na Polskim Festiwalu Sztuki – Orzeł 2016 w kategorii „Dźwięk” oraz zdobywca trzeciego miejsca w pierwszej edycji programu „Must be the music” w Polsacie.

Tomaszowi Dolskiemu towarzyszą wymiennie znakomici DJ, producenci muzyczni Critz, Gregory i Aleksander de Roy. Program oparty jest na najbardziej znanych utworach muzyki klasycznej od baroku przez klasycyzm po romantyzm. Każdy utwór poprzedzony jest krótkim, barwnym opowiadaniem o kompozytorze, epoce, w której tworzył, czym się ona charakteryzowała, jak utwory się zmieniały, rozwijały, wreszcie jak muzyka zmieniała się na przestrzeni epok. Atutem muzycznego spotkania jest niezwykłe podejście Tomasza Dolskiego do młodych słuchaczy.

Jego wiedza, poczucie humoru, mistrzowska gra na skrzypcach połączona z ciekawymi opowieściami o kompozytorach i epokach sprawia, że pozornie niedostępny świat muzyki klasycznej okazuje się „na wyciągnięcie ręki”. W ramach współfinansowania projektu przez powiat poznański „Symfonia na Skrzypce i Dj Vol.2″ zostanie także zaprezentowana w placówkach szkolnych naszego powiat. Koncerty odbędą się 20 marca w Zespole Szkół w Bolechowie (godz. 10.40),
Branżowej Szkole I Stopnia w Murowanej Goślinie (godz. 12.30) oraz w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczy w Owińskach (godz. 16.00).

Opublikowano: 15 marca 2018