Kościół Narodzenia NMP w Tulcach

Kościół Narodzenia NMP w Tulcach (gm. Kleszczewo) zaliczany jest do najstarszych w Wielkopolsce świątyń ceglanych. W jego strukturze dostrzec można pozostałości XIII-wiecznej romańskiej budowli, bowiem zachowały się niektóre jej elementy takie jak portal, okno czy fragmenty muru.Dziełem późnośredniowiecznych rzeźbiarzy jest powstała ok. 1500 roku figura Madonny z Dzieciątkiem, znajdująca się w ołtarzu głównym. Od wieków za sprawą cudownie uzyskiwanych łask otaczana była i nadal jest szczególnym kultem. W partii łuku tęczowego warto natomiast zwrócić uwagę na późnorenesansową kamienną płytę nagrobną Leonarda Modrzewskiego z przedstawieniem postaci rycerza w zbroi, w układzie charakterystycznym dla późnośredniowiecznych i renesansowych nagrobków. Zmiany w przestrzeni kościoła nastąpiły w XVIII wieku. Powiększono wówczas nawę i dodano wieżę.

Odwiedzając przykościelny cmentarz natrafić można na powstałą w końcu XVI wieku figurę w kształcie kolumny zakończonej czworoboczna kapliczką ze scenami pasyjnymi i prezentacją pary fundatorów – znanych mieszczan poznańskich, Jana i Elżbiety Winklerów. Niegdyś obelisk ten spełniał rolę słupa granicznego i znajdował się na końcu parafii.

Redaktor: Administrator strony
Opublikowano: 13 lutego 2014