Kościół p.w. św. Jakuba w Murowanej Goślinie

Dzieje kościoła p.w. św. Jakuba w Murowanej Goślinie przypuszczalnie sięgają czasów romańskich. Stan obecny świątyni jest wynikiem prac budowlanych i restauracyjnych przeprowadzanych wielokrotnie w ciągu wieków, począwszy od momentu powstania nowożytnej bryły – w pierwszych dziesięcioleciach XVII wieku.

Wśród elementów wyposażenia kościoła warto zwrócić uwagę na znajdujący się dziś przy wschodniej ścianie nagrobek Urszuli z Ostrorogów Lwowskich Potulickiej, małżonki ówczesnego właściciela Murowanej Gośliny Piotra Potulickiego, wojewody kaliskiego. Stanowi on zabytek niezwykle interesujący pod względem artystycznym – jako przykład sztuki protestanckiej doby XVI wieku w Polsce, z czasów gdy goślińska świątynia użytkowana była przez braci czeskich. Funkcje zboru przestała pełnić na przełomie XVI i XVII wieku, kiedy to została przejęta przez katolików. Wówczas też nagrobek Urszuli Poltulickiej zakopano na cmentarzu przykościelnym. Ponownie wydobyto go i umieszczono w przestrzeni sakralnej dopiero w XIX wieku.

Redaktor: Administrator strony
Opublikowano: 13 lutego 2014