Tysiące kamizelek dla najmłodszych (10.10.2018)

portal samorządowy

Niemal 5,5 tys. kamizelek odblaskowych otrzymają pierwszoklasiści i ich opiekunowie z 17 gmin powiatu poznańskiego podczas tegorocznej, siedemnastej już edycji akcji „Bezpieczny pierwszoklasista”. Pierwsze odblaski rozdał Jan Grabkowski, starosta poznański, w Szkole Podstawowej w Koziegłowach oraz w Szkole Podstawowej nr 1 w Murowanej Goślinie.

– Dzieci wiedzą, że odblaski znacząco wpływają na poprawę bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów i kierowców. Często też same mówią o tym rodzicom. Chcemy, aby maluchy dawały przykład starszym, przy okazji przekazywania kamizelek przypominamy więc też o zasadach poruszania się na drodze, a także mówimy o działaniu czujki tlenku węgla – mówił Jan Grabkowski, starosta poznański. – Tych uczniów nie bez powodu nazywam ambasadorami bezpiecznej sprawy, ponieważ dzięki nim trafiamy również do ich rodziców.

Akcja prowadzona jest przez Starostwo Powiatowe, Komendę Miejską Policji i Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Co roku w 78 szkołach podstawowych na terenie powiatu poznańskiego odbywają się spotkania z pierwszoklasistami, podczas których przekazywane są im odblaski, a dzieci dowiadują się, jak bezpiecznie poruszać się po ulicach.

Tylko w 2018 r. wydano ponad 60 tysięcy złotych z budżetu powiatu na zakup kamizelek dla dorosłych, dzieci oraz innych elementów odblaskowych. Do mieszkańców trafiły m.in. odblaskowe opaski na nogę, szelki dla motocyklistów i biegaczy, worki, nakładki na szprychy, kaski rowerowe, plecaki, elementy odblaskowe na rowery (lampki czy dzwonki).

Portal Samorządowy

Opublikowano: 11 października 2018